Tak nie obcinaj gałęzi drzew owocowych. To błąd
Jednym z obowiązkowych zabiegów w ogrodzie jest przycinanie drzewek owocowych. Warto zrobić to na wiosnę, kiedy na zewnątrz zrobi się ciepło. Jednak jak poprawnie przyciąć gałęzie?
Nieprawidłowe przycinanie drzewek owocowych może prowadzić do powstawania tak zwanych wilków. Jak temu zapobiec? Zwykle wystarczy zmienić narzędzie.
Dlaczego po zimie powinniśmy przyciąć drzewka owocowe?
Do kalendarzowej wiosny jeszcze daleko, ale na zewnątrz robi się coraz cieplej. To oznacza, że powoli możemy zabrać się za pierwsze prace w ogrodzie i porządki po zimie. Jednym z obowiązkowych zabiegów wczesną wiosną jest przycinanie drzewek owocowych.
Przycięcie drzewek owocowych o tej porze roku ma na celu usunięcie złamanych i chorych pędów. Poza tym możemy odrobinę przerzedzić koronę, co sprawi, że drzewka owocowe wiosną będą miały więcej słońca.
Kolejną zaletą przycinania drzewek owocowych jest obfite owocowanie. Jednak źle podcięte gałęzie mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Jak powstają „wilki” na drzewach? Czy możemy temu zapobiec?
Czym są „wilki" na drzewach?
„Wilki” na drzewkach owocowych oznaczają młode i bardzo szybko rosnące pędy, które mogą pojawiać się na nieprawidłowo przyciętych gałęziach. Przykład tak źle przyciętego drzewka widzimy na zdjęciu wyróżniającym ten artykuł. Ktoś popełnił duży błąd. Wilki bowiem z pozoru nie są niczym groźnym, ale mogą przyczynić się do mniejszych zbiorów.
„Wilki” bardzo szybko pojawiają się na drzewach i dynamicznie rosną, co prowadzi do zagęszczenia drzewa. W konsekwencji owoce mogą mieć mniej słońca i źle dojrzewać. Jak przycinać poprawnie drzewka owocowe?
Gałęzie przycinaj w ten sposób
Przyczyną powstawania „wilków" na drzewkach owocowych często jest niepoprawne przycinanie gałęzi. Powinniśmy zrobić to u podstawy gałęzi głównej. Ten błąd popełniamy zwykle, kiedy do skracania drzewek używamy sekatora.
Gałęzie należy przyciąć u podstawy. Nie powinniśmy zostawiać fragmentów przycinane gałęzi, ponieważ właśnie z niej mogą za jakiś czas wyrosnąć „wilki”. Do przycinania grubszych gałęzi u podstawy możemy użyć piły.
Zdjęcia pochodzą z kanału „Amator w Ogrodzie” na YouTube.
Zobacz także:
- Zima powróci? Pogoda w lutym nas zaskoczy
- Podlej tym magicznym nawozem rośliny. Urosną 3 razy większe
- Jak uprawia się bób? Złote rady