DomekIOgrodek.pl
Czworonożny przyjaciel

pixy.org/Autor nieznany

Czworonożny przyjaciel w domu. Jak zadbać o czystość?

7 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Decyzja o przyjęciu czworonożnego przyjaciela do naszych czerech ścian powinna być przemyślana. Wiąże się z wieloma obowiązkami oraz zmianą przyzwyczajeń na wiele lat. Życie ze zwierzakiem jest piękne, ale również nie jest pozbawione wad. Psiaki zr

Wychowanie szczeniąt to nie lada wyzwanie. Od początku należy nauczyć czworonożnego przyjaciela odpowiednich zachowań, które powinien przejawiać w domu, czy mieszkaniu. 

Czasem zdarza się, że adoptujemy już starsze pieski, wtedy walka z dawnymi nawykami może być jeszcze bardziej wymagająca. Miłość, którą dostajemy w zamian, jest jednak warta dużej dawki zaangażowania i poświęconego czasu

Czworonożny przyjaciel i walka z sierścią

Porządek w towarzystwie czworonożnego przyjaciela nie jest wcale oczywisty. Złudne jest myślenie, że kupując czy adoptując rasy z krótką sierścią, uchronimy meble i ubrania przez zakłaczeniem. 

Wypadanie bowiem nie jest determinowane przez długość. To, co widzimy na naszych ubraniach, podłodze, czy fotelu to tak zwany podszerstek, czyli strefa krótkich zbitych włosów stanowiących warstwę izolacyjną.

Głaszcząc zwierzę mamy do czynienia z wierzchnią warstwą nazywaną włosem okrywowym - istnieją rasy tylko z takim rodzajem sierści. Wtedy ich linienie nie jest zauważalne. Jeśli wiesz, że zależy ci na nienagannej czystości i nie masz czasu na regularne czyszczenie, polecanymi rasami są yorki, sznaucery i Shih tzu.

Naucz swojego małego czworonożnego przyjaciela nim będzie za późno

W momencie, gdy mamy możliwość wychowania psiaka od malca, ważne, aby nauczyć go bezproblemowej kąpieli. Pamiętajmy, że jeśli on będzie czysty - nie będzie brudzić mieszkania.

Bardzo dobrym nawykiem jest nauczenie małego czworonożnego przyjaciela, aby zanim wejdzie do domu po spacerze, poczekał grzecznie na wytarcie łapek

Częste wyczesywania psiaka to także ratunek przed zakłaczeniem mieszkania. Pamiętaj również, że wszystko ma swoje granice - jeśli zauważysz nadmierne wypadanie, pilnie udaj się z podopiecznym do weterynarza. Możesz ograniczyć wypadanie włosia, dbając o kondycje zarówno psiaka, jak i bezpośrednio jego włosów.

Odkurzanie to podstawa - czworonożny przyjaciel i ty będziecie zadowoleni

Bez wyposażenia się w odkurzacz jest bardzo trudno o zachowanie czystości, będąc w posiadaniu zwierząt domowych. Poza sierścią nanoszona będzie również ziemia, czy piasek. 

Nie zapominajmy także o psich odchodach. Kiedy pies początkowo niechętnie wybiera się na spacery, proponujemy wyłożenie specjalnych mat, na które swobodnie będzie mógł załatwiać swoje sprawy

Trzy najlepsze narzędzia w takim przypadku to papier toaletowy, odświeżacz powietrza czy neutralizator psiego zapachu

Źródło: rozdomowiona.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Dom Krystyny Jandy opiewa w luksusy. Niespotykany przepych

  • Wyjątkowa ozdoba domu. Drzewko Bonsai, podpowiadamy jak o nie zadbać

  • Borys Szyc i Justyna Nagłowska pokazali dom. Niesamowicie przytulne cztery kąty

Podobne artykuły

Grzybobranie

Inspiracje

Jak prawidłowo zbierać grzyby – podstawowe zasady grzybobrania

Czytaj więcej >
Zapach

Inspiracje

Domowe triki na piękny zapach w domu

Czytaj więcej >
Najlepszy płyn do zmywania naczyń

Inspiracje

Najlepszy płyn do mycia naczyń - wyniki ekspertów

Czytaj więcej >
Światełka świąteczne

Inspiracje

Przystrojony dom na Święta. Nazywają go "Małym Las Vegas "

Czytaj więcej >
segregacja śmieci

Inspiracje

Segregacja śmieci - pracownik sortowni opowiada

Czytaj więcej >
Piekarnik

Inspiracje

Czyszczenie blat z piekarnika, prosty sposób

Czytaj więcej >