Czworonożny przyjaciel
pixy.org/Autor nieznany
Weronika Dadok - 7 Stycznia 2021

Czworonożny przyjaciel w domu. Jak zadbać o czystość?

Decyzja o przyjęciu czworonożnego przyjaciela do naszych czerech ścian powinna być przemyślana. Wiąże się z wieloma obowiązkami oraz zmianą przyzwyczajeń na wiele lat. Życie ze zwierzakiem jest piękne, ale również nie jest pozbawione wad. Psiaki zrzucają sierść, oraz mogą brudzić, wracając ze spaceru. Nie są to jednak przeszkody, których nie można pokonać.

Wychowanie szczeniąt to nie lada wyzwanie. Od początku należy nauczyć czworonożnego przyjaciela odpowiednich zachowań, które powinien przejawiać w domu, czy mieszkaniu.

Czasem zdarza się, że adoptujemy już starsze pieski, wtedy walka z dawnymi nawykami może być jeszcze bardziej wymagająca. Miłość, którą dostajemy w zamian, jest jednak warta dużej dawki zaangażowania i poświęconego czasu.

Czworonożny przyjaciel i walka z sierścią

Porządek w towarzystwie czworonożnego przyjaciela nie jest wcale oczywisty. Złudne jest myślenie, że kupując czy adoptując rasy z krótką sierścią, uchronimy meble i ubrania przez zakłaczeniem.

Wypadanie bowiem nie jest determinowane przez długość. To, co widzimy na naszych ubraniach, podłodze, czy fotelu to tak zwany podszerstek, czyli strefa krótkich zbitych włosów stanowiących warstwę izolacyjną.

„Nasz nowy dom” i zawiść innych ludzi, przykra rzeczywistość dotyka uczestników. Porażające zachowania sąsiadów„Nasz nowy dom” i zawiść innych ludzi, przykra rzeczywistość dotyka uczestników. Porażające zachowania sąsiadówCzytaj dalej

Głaszcząc zwierzę mamy do czynienia z wierzchnią warstwą nazywaną włosem okrywowym - istnieją rasy tylko z takim rodzajem sierści. Wtedy ich linienie nie jest zauważalne. Jeśli wiesz, że zależy ci na nienagannej czystości i nie masz czasu na regularne czyszczenie, polecanymi rasami są yorki, sznaucery i Shih tzu.

Naucz swojego małego czworonożnego przyjaciela nim będzie za późno

W momencie, gdy mamy możliwość wychowania psiaka od malca, ważne, aby nauczyć go bezproblemowej kąpieli. Pamiętajmy, że jeśli on będzie czysty - nie będzie brudzić mieszkania.

Bardzo dobrym nawykiem jest nauczenie małego czworonożnego przyjaciela, aby zanim wejdzie do domu po spacerze, poczekał grzecznie na wytarcie łapek.

Częste wyczesywania psiaka to także ratunek przed zakłaczeniem mieszkania. Pamiętaj również, że wszystko ma swoje granice - jeśli zauważysz nadmierne wypadanie, pilnie udaj się z podopiecznym do weterynarza. Możesz ograniczyć wypadanie włosia, dbając o kondycje zarówno psiaka, jak i bezpośrednio jego włosów.

Odkurzanie to podstawa - czworonożny przyjaciel i ty będziecie zadowoleni

Bez wyposażenia się w odkurzacz jest bardzo trudno o zachowanie czystości, będąc w posiadaniu zwierząt domowych. Poza sierścią nanoszona będzie również ziemia, czy piasek.

Nie zapominajmy także o psich odchodach. Kiedy pies początkowo niechętnie wybiera się na spacery, proponujemy wyłożenie specjalnych mat, na które swobodnie będzie mógł załatwiać swoje sprawy.

Trzy najlepsze narzędzia w takim przypadku to papier toaletowy, odświeżacz powietrza czy neutralizator psiego zapachu.

Źródło: rozdomowiona.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News