Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Czy podczas burzy należy wyjmować wtyczki z gniazdka? Wyjaśniamy
Paulina Korzec
Paulina Korzec 06.06.2024 07:00

Czy podczas burzy należy wyjmować wtyczki z gniazdka? Wyjaśniamy

Burza
Fot. Canva/Kaycco, Canva/Devenorr

Burza to niewątpliwie wyjątkowe zjawisko pogodowe, w wielu z nas budzące skrajne emocje. Niektórzy z przejęciem podziwiają niezwykły spektakl na niebie, inni reagują zaniepokojeniem, a nawet lękiem.

Chociaż rzadko już kierujemy się ludowymi przesądami i mało kto zapala w czasie burzy gromnicę, to jednak dobrze wiedzieć, jak chronić swój dom podczas tego gwałtownego zjawiska atmosferycznego.

Co robić podczas burzy?

Czerwiec to miesiąc, który słynie z gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Upały przeplatają się z załamaniami pogody, podczas których często mamy do czynienia z ulewnymi deszczami, nawałnicami, a także burzami.

Wokół zasad postępowania w trakcie wyładowań atmosferycznych narosło wiele mitów. Niektóre z nich pokutują do dziś, inne odeszły w zapomnienie. Edukacja w tym temacie wciąż jest jednak potrzebna.

Na ogół dobrze wiemy, co robić podczas burzy, gdy znajdujemy się na zewnątrz. Unikamy wtedy przebywania na wzniesieniach i na otwartych przestrzeniach, a także przy drzewach. Staramy się znaleźć jak najszybciej schronienie, a najlepiej na czas wrócić do domu. Co jednak robić w czasie burzy w budynku?

Zabezpiecz dom przed burzą

Znajdując się w czasie burzy w domu, zaleca się zamykanie okien i unikanie kontaktu z metalowymi przedmiotami oraz instalacjami, np. z armaturą. Najwięcej kontrowersji wzbudza jednak kwestia elektroniki.

Wyładowania atmosferyczne są w stanie spowodować szkody w sieci elektrycznej, jednak wydawałoby się, że przy obecnych zaawansowanych systemach zabezpieczeń sieci i obecności odgromienia, zagrożenia te nie są realne. Nic bardziej mylnego.

Czy odłączyć urządzenia od sieci elektrycznej w czasie burzy?

Konieczność zabezpieczenia sprzętów elektronicznych w domu podczas burzy to nie mit. Niebezpieczeństwo wiąże się z faktem występowania dwóch różnych rodzajów wyładowań atmosferycznych. Podczas gdy wyładowania ujemne nie uszkodzą elektroniki, to już potężne wyładowania dodatnie stanowią nie lada zagrożenie.

Po czym poznać, że mamy do czynienia z wyładowaniami dodatnimi?

Wyładowania dodatnie charakteryzują się tym, że są znacznie głośniejsze, a kanał wyładowania jest w miarę prosty. Na ogół nie ma żadnych rozgałęzień, jest oślepiająco jasny, a grzmot przypomina wybuch albo salwę armatnią. - tłumaczy w rozmowie z portalem komputerswiat.pl Artur Surowiecki, prezes Skywarn Polska.

Prezes organizacji znanej jako Polscy Łowcy Burz stwierdził, że zjawisko dodatnich wyładowań wiąże się z wytworzeniem pola elektromagnetycznego. Czym to grozi?

(…) Może dojść do indukcji elektromagnetycznej wewnątrz domowej instalacji — wytworzą się bardzo silne prądy, które też mogą popalić sprzęty. - wyjaśnił Artur Surowiecki.

Jak zabezpieczyć elektronikę przed burzą?

Jeśli chcemy mieć całkowitą pewność, co do bezpieczeństwa urządzeń elektrycznych w czasie burzy, to nie wystarczy polegać jedynie na instalacji odgromowej czy nawet na listwach antyprzepięciowych. Niewystarczające może być także odłączenie bezpieczników.

Jeśli więc mamy do czynienia z bardzo gwałtowną i silną burzą, jedynym pewnym rozwiązaniem jest wyjęcie wtyczki z gniazdka - ten zabieg należy zastosować dla każdego ważnego dla nas urządzenia elektronicznego.

Zobacz także: