Czyszczenie fug
pixabay.com/rostrthomas(CC0 Domena publiczna)
Weronika Dadok - 11 Stycznia 2021

Czyszczenie fug - domowe sposoby

Niestety problem z brudnymi fugami dotyczy każdego z nas. Zbiera się tam bowiem dużo zanieczyszczeń i są trudne do pozbycia się. Szczególnie dużo kłopotów sprawiają, gdy są w jasnym kolorze. W tym artykule podpowiemy jak skutecznie i z łatwością pozbyć się tego problemu.

Aby fuga była ozdobą, należy o nią odpowiednio zadbać. Podjęcie decyzji o posiadaniu płytek powinno iść w parze ze świadomością, iż potrzebują one również troski o czystość.

Fugi to spoiwo między kafelkami i wykończenie powierzchni, posiadanie ich jest nieuniknione, wobec tego lepiej znać dobre sposoby na utrzymanie ich w odpowiedniej estetyce.

Mycie płytek to zaledwie połowa sukcesu, całościowy efekt możemy osiągnąć dzięki dbałości o nasze fugi i ich dokładne czyszczenie.

Porowata struktura tego fragmentu podłogi idealnie przyciąga do siebie wszelkie zanieczyszczenia. Dużym powodem są również najczęstsze warunki, w których są umieszczane - zwykle w kuchni, lub w łazience, w których jest duża wilgotność. Długo niemyte fugi, są bardzo trudne do oczyszczenia, należy więc systematycznie o nie dbać.

Agnieszka Dygant pokazała swoją posiadłość. Piękna willa z dala od miasta, ogród zachwycaAgnieszka Dygant pokazała swoją posiadłość. Piękna willa z dala od miasta, ogród zachwycaCzytaj dalej

Na fugach gromadzi się osad, kurz, czy tłuszcz. Fugi to miejsce lubiane również przez pleśń i grzyby. Ich czyszczenie jest konieczne nie tylko ze względu na estetykę, ale także zdrowie.

Czyszczenie fug sodą oczyszczoną

Potrzebne będzie nam opakowanie sody oczyszczonej, która powinna być dostępna w każdym sklepie. Mieszamy ją ze 100 mililitrami wody, możemy opcjonalnie dodać octu, który wykazuje działanie bakteriobójcze.

Powstałą papkę nakładamy na fugi i zostawiamy na około 30 minut. Potrzebna będzie nam stara szczoteczka do zębów, najlepiej miękka, którą wyczyścimy fugi, centymetr po centymetrze. Wszystko to, co pozostanie po czyszczeniu, wycieramy szmatką, a na koniec myjemy zarówno fugi, jak i płytki.

Czyszczenie fug z pleśni

Pleśń jest niestety konsekwencją zaniedbań i jej usunięcie nie jest takie proste. Jednak nawet w tym przypadku sprawdzą się domowe sposoby. Do tego trudnego zanieczyszczenia idealnie nada się proszek do pieczenia wymieszany z octem. Taką papką pokrywamy fugi i zostawiamy na 30 minut.

W tym przypadku także używamy szczoteczki do zębów, na sam koniec przecierając szmatką. Do tego procesu możemy wykorzystać również wodę utlenioną z sodą, które rozjaśnią powierzchnię.

Pasta do zębów to także świetny preparat do usunięcia zabrudzeń. Mimo iż wszystkie sposoby wykorzystują domowe produkty - należy pamiętać o zabezpieczeniu swoich dłoni.

Źródło: kobieta.onet.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News