Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Kluczowy zabieg dla papryki. Zrób, gdy pojawią się liście
Kamil Świętek
Kamil Świętek 19.02.2024 14:39

Kluczowy zabieg dla papryki. Zrób, gdy pojawią się liście

Jak siać paprykę?
Canva/bro-rmotalka; Canva/Kwangmooza

Zbliża się wiosna. Wielu z nas zastanawia się już nad tym, jak zaplanować tegoroczne uprawy. Jeśli i wy myślicie nad tym, jak siać paprykę, koniecznie rzućcie okiem na nasze porady.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj papryk chcecie uprawiać, dzięki tym prostym metodom papryka będzie rosnąć jak na drożdżach. Mało tego. Gwarantujemy wam, że nie poznacie własnych roślin.

Kiedy i jak siać paprykę?

Jeśli zastanawiacie się, jak siać paprykę, teraz jest na to najlepszy czas. Papryki to rośliny ciepłolubne preferujące temperaturę miedzy 18 a 32 stopnie Celsjusza. Gleba pod ich uprawę powinna być żyzna, przepuszczalna i bogata w próchnicę.

Wysiew nasion warto przeprowadzić w połowie marca. Przygotowanie roślin do rozsady może zająć nawet 9-10 tygodni. Papryki wysadza się wówczas, gdy mają około 6 listków, co przypada na koniec maja.

Przedtem jednak roślinki idealnie rosną w temperaturze pokojowej między 24-26 stopni Celsjusza w rozstawie 50 × 50 cm. Początkowo roślinki nie wymagają podpory, ale wraz ze wzrostem warto jest zadbać o ten aspekt.

Jak siać paprykę 2.jpg
Canva/DLeonis, Getty Images

Czym jest pikowanie papryk?

Skoro wiecie już jak siać paprykę, pora przedstawić wam zabiegi pozwalające na cieszenie się pięknymi roślinkami znacznie szybciej. Zabiegiem tym jest pikowanie papryki.

Pikowanie papryk to bardzo istotny zabieg podczas uprawiania tych roślin. Polega ono na przesadzeniu młodych siewek do osobnych doniczek. Pozwala to na zasadzenie ich głębiej niż do tej pory, co pozwoli na wzmocnienie systemu korzeniowego rośliny.

Ogrodnicy zalecają, aby pikować paprykę co najmniej dwukrotnie, chociaż można robić to znacznie częściej. Pikowanie papryki w znaczącym stopniu przyczynia się do zwiększenia tempa jej wzrostu.

Dzięki temu pikowanie papryki będzie prostsze niż myślisz

Wiele osób twierdzi, że pikowanie papryki to skomplikowane zadanie. Nic bardziej mylnego. Jeśli wiecie jak siać paprykę, pikowanie stanie jest łatwizną. Wystarczy ostrożnie wyjąć sadzonki z ziemi i każdą włożyć do osobnej, niewielkiej doniczki. Ziemię w nowych doniczkach zraszamy przed pikowaniem, musi być wilgotna.

Pamiętajcie, że najlepszym rozwiązaniem jest przesadzanie papryki wraz z bryłą korzeniową, co pozwala na minimalizacje ryzyka uszkodzenia systemu korzeniowego.

Wielu ogrodników zaleca pierwsze pikowanie już wówczas, gdy sadzonki papryki wypuszczą pierwsze liski. Im szybciej zabierzecie się za to zadanie, tym piękniejsze będą wasze papryczki.

Jak siać paprykę 3.jpg
Canva/DLeonis, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE: