DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Dlaczego wisteria nie kwitnie?
Fot. Canva/BHT22, Canva/Lovcen

Dlaczego wisteria nie kwitnie?

16 czerwca 2024
Autor tekstu: Kamil Świętek

Wisteria (inaczej glicyna) to bardzo ciekawa roślina, która wspaniale dopełnia wszelkie ogrody, czy designerskie bramy. Jej pełną krasę możemy podziwiać jednak na przełomie maja i czerwca.

To wówczas, w okresie kwitnienia, roślina wydaje niepowtarzalne kwiatostany. Widok ten zarezerwowany jest jednak dla nielicznych. Czy wiecie, dlaczego wasza wisteria nie kwitnie?

Pobudź wisterię do wzrostu

Wasz wisteria może nie kwitnąć z kilku przyczyn. Najczęściej powód jest dosyć banalny i dotyczy nieodpowiedniego nawożenia. Wówczas wystarczy dowolny nawóz z azotem, aby pobudzić masę zieloną do wzrostu.

Azot w ogóle jest niezwykle ciekawą substancją, z którą polecamy zaprzyjaźnić się każdemu ogrodnikowi. Udowodniono, że ma on zdolność do pobudzania wzrostu zielonych części roślin , dzięki czemu te rozwijają się szybciej.

Czasem jednak do prawidłowego kwitnienia sam azot będzie przeszkadzał, bo roślina pójdzie w zielone części. Szczególnie gdy dojdzie do tego jeszcze dokarmianie trawnika związkami azotowymi. Zamiast tego postaw na nawożenie wisterii np. fosforem. To powinno pomóc.

Wisteria 2.jpg
Fot. Canva/Larissa Farber, Pexels

Nie popełniaj prostych błędów

Czasem za kwitnienie lub jego brak u wisterii odpowiadamy my sami . Na przykład przelanie albo nadmierne przesuszenie kwiatu może ograniczyć jego wzrost. Zbyt agresywne cięcie również może prowadzić do uszkodzenia pąków kwiatowych.

Co prawda przycinanie wisterii jest kluczowe, aby roślina prawidłowo się rozwijała, to jednak warto przeprowadzić je w marcu i kwietniu, a kolejne w lipcu i sierpniu. Pozwala to na odpowiednie ukształtowanie rośliny i zachowanie jej w pożądanym rozmiarze.

Pobudź wisterię do kwitnienia

Jeśli mimo powyższych zabiegów wisteria dalej nie chce kwitnąć, pozostało nam jedynie zmienić jej stanowisko. Być może roślina ma zbyt mało światła słonecznego, co ogranicza jej potencjał rozwojowy.

Czasem niezbędne będzie przesadzenie rośliny, aby dostarczyć jej więcej cennego światła. Jeśli jednak możecie w jakiś sposób odsłonić roślinę, na przykład poprzez ograniczenie powierzchni sąsiednich roślin, może warto to zrobić?

Mimo wszystko, czy dla takich pięknych widoków, nie warto trochę się postarać? Tak, zdecydowanie wisteria to roślina, która idealnie dopełnia designerskie ogrody , a przecież wasze właśnie do takich należą, czyż nie?

Wisteria 3.jpg
Fot. Canva/Alena V

ZOBACZ TAKŻE:

Jak pozbyć się kreta? Sposób leśnika
Złote rady ogrodników. Dzięki nim seler zawsze rośnie w korzeń
Obserwuj nas w
autor
Kamil Świętek

Redaktor portalu Domek i Ogródek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy