Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Dorzuć do kiszenia ogórków. Wyjdą twardsze, lepsze, bogatsze
Kamil Świętek
Kamil Świętek 29.06.2024 06:00

Dorzuć do kiszenia ogórków. Wyjdą twardsze, lepsze, bogatsze

Ogórki
Fot. Canva/Alliance Images

Już niedługo początek sezonu ogórkowego. Oznacza to, że możemy się spodziewać dosłownie wysypu tych warzyw w sklepach, na straganach, czy na naszych działkach.

Macie już pomysł, co z nimi zrobić? Przetworzenie wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Dlatego też proponujemy 3 najlepsze dodatki do słoików. Dzięki nim ogórki będą dosłownie nie z tej ziemi.

Unikaj tych błędów podczas kiszenia ogórków

Często kiszone ogórki nie są tak dobre, jak powinny, nieprawdaż? Niektóre z nich są zagazowane i dziwnie miękkie (nie spożywajcie ich), inne jakoś mało ukiszone.

Często winne za to są niedokręcone, zużyte nakrętki, które nie były już w stanie odpowiednio spełnić swojej funkcji. Z drugiej strony czasem winni jesteśmy my sami. Też nie możecie się doczekać na pierwsze kiszonki? Niestety, czasu nie przyspieszymy – produkty te muszą swoje odstać.

Czasem jednak mimo że wszystko zrobimy dobrze, smak ogórków pozostawia wiele do życzenia. Ziarnisty pieprz, ziele angielskie, czy liście laurowe to gwarancja gorzkich ogórków. Z kolei dodanie do słoika chrzanu, kopru, czy czosnku to gwarancja chrupkich kiszonek.

Ogórki 2.jpg
Fot. Canva/Evbokia Spure , Getty Images

Poznaj nietypowe przyprawy do ogórków

Używaliście kiedykolwiek czarnej porzeczki w kulinariach? Jeśli nie, to ta informacja z pewnością Was zaskoczy. Wyobraźcie sobie, że dodanie liści tej rośliny do kiszonek znacząco poprawi ich smak i przyspieszy proces konserwacji.

Co ciekawe podobnie sprawdzą się liście dębu, czy orzecha włoskiego. Dodatkowo liście te nadają kiszonkom bardziej pełnego smaku. Uważajcie jednak, gdyż liście dębu mogą nadać ogórkom nieco goryczy.

Iglaki to sprzymierzeńcy ogórków

Jeśli pamiętacie jeszcze czasy pieców kaflowych w domu, wiecie, jak aromatyczne potrafią być igły sosnowe. Wystarczyło dorzucić ich niewielką ilość do pieca, czy nawet na rozgrzaną blachę, aby poczuć przepiękny aromat.

Co powiecie na to, aby dodać je do ogórków kiszonych? Dzięki temu nadacie im niepowtarzalnego, lekko drzewnego aromatu oraz wykorzystacie pełnię potencjału drzemiących w igłach sosnowych olejków zapachowych, które ponadto mają szereg prozdrowotnych właściwości.

Ogórki 3.jpg
Fot. Canva/robert6666, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE: