DomekIOgrodek.pl
Dracena Lucky Bamboo – "szczęśliwa" roślina

Wikimedia Commons/Bernard Ladenthin (CC0 Domena publiczna)

Dracena Lucky Bamboo – "szczęśliwa" roślina

11 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Chociaż angielska nazwa Lucky Bamboo oznacza ‘szczęśliwy bambus’, roślina ta wcale bambusem nie jest. Jest to odmiana draceny, która swój wyjątkowy wygląd zawdzięcza specyficznemu sposobowi uprawy w szklarni. Dracena Lucky Bamboo

Dracena Lucky Bamboo – pochodzenie i wygląd

Gatunek Lucky Bamboo to pochodząca z Azji Dracena Sandera – roślina o smukłym pokroju, segmentowanych, poskręcanych pędach przypominających pędy bambusa, z pióropuszem wąskich liści na szczycie.

Nazwę dracenie nadali Chińczycy, a symbolizuje ona energię i bogactwo, a więc według nich – szczęście. Azjaci bardzo często obdarowują siebie nawzajem dracenami Lucky Bamboo w chiński Nowy Rok. Zgodnie z zasadami Feng Shui jest to idealne połączenie drewna i wody, a przewiązanie czerwoną wstążką dodaje element ognia, co ma wpływ na dobrą energię w domu.

Dracena ta nie przybiera fantazyjnego kształtu samodzielnie – jest uprawiana w szklarniach, gdzie umieszcza się ją na specjalnej platformie i przekręca wielokrotnie, zmieniając kierunek wzrostu pędów. W tym czasie z pędów usuwa się również liście i boczne odrosty. Proces jest długi i mozolny, ale efekt zdecydowanie wart zachodu.

W sprzedaży znajdziemy najczęściej pędy umieszczone w wodzie, ale możemy zdecydować się również na uprawę draceny Lucky Bamboo w doniczce z podłożem.

Dracena Lucky Bamboo – uprawa w wodzie

Jeśli zakupisz łodygę umieszczoną w wodzie, umieść ją w naczyniu ze szkła, wąskim i długim, tak, aby łodyga była zanurzona w wodzie lub hydrożelu maksymalnie na 5 cm.

Wodę w naczyniu wymieniaj raz na tydzień lub maksymalnie dwa tygodnie – nie może być ona twarda i chlorowana, co mogłoby doprowadzić do żółknięcia liści. Najlepiej przegotować ją i zostawić do odstania na dobę. Podczas każdej wymiany wody umyj dokładnie naczynie, aby nie porastało glonami, a zbyt długie korzenie skróć.

Wiosną i wczesną jesienią, raz na miesiąc, możesz zastosować nawóz do uprawy hydroponicznej lub zwykły nawóz do roślin zielonych, rozcieńczony 10 razy bardziej, niż zaleca to producent.

Jeśli nie chcesz stosować nawozów, umieść dracenę Lucky Bamboo w hydrożelu, który zagwarantuje jej potrzebne składniki odżywcze.

Dracena Lucky Bamboo – uprawa w podłożu

W sklepach ogrodniczych możemy spotkać draceny Lucky Bamboo sprzedawane w doniczkach. Możesz również zakupić sam pęd i samodzielnie go zasadzić. Jeżeli zdecydujesz się na ten sposób, zaopatrz się w podłoże przeznaczone dla juk i dracen i posadź pęd na głębokości około 10 cm.

Często pęd ma już korzenie, które są wyjątkowo delikatne i trzeba uważać, by ich nie połamać podczas sadzenia. Dracena Lucky Bamboo musi mieć dostęp do światła słonecznego, ale nie może to być bezpośrednie działanie promieni. Optymalna dla niej jest temperatura pokojowa.

Gatunek ten lubi wilgotne powietrze, co ma duże znaczenie zwłaszcza zimą, w czasie intensywnego dogrzewania pomieszczeń. Spryskuj dracenę regularnie.

Podlewanie również musi być regularne, ale umiarkowane, by nie przelać podłoża, ale utrzymywać stałą jego wilgotność. Podlewanie ogranicz dopiero zimą, kiedy roślina odpoczywa i nie wypuszcza  nowych przyrostów.

Dracena Lucky Bamboo – błędy w uprawie

Gatunek ten nie ma wielu wymagań uprawowych i pielęgnacyjnych, ale niektóre popełniane błędy mogą sprawić, że nie będzie rozwijał się prawidłowo:

  • Jeżeli w czasie ogrzewania powietrze w mieszkaniu jest suche, dracena Lucky Bamboo może stać się łatwym celem dla przędziorków. Te szkodniki wysysają z roślin soki, oszpecając je i doprowadzając do ich obumierania.

  • Przesuszenie podłoża i zbyt niska temperatura powodują żółknięcie liści draceny.

  • Zbyt częste i obfite podlewanie może spowodować gnicie korzeni i pędów.

  • Bezpośrednia ekspozycja na słońce może oparzyć roślinę i przebarwić ją.

  • Zbyt mało światła słonecznego spowoduje wyciąganie pędów i osłabienie intensywności ich barwy.

Zastosowanie się do wskazówek uprawowych pomoże uniknąć tych błędów i sprawi, że dracena Lucky Bamboo będzie pięknie się prezentować.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

  • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

  • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

Porady domowe

Praktyczne zastosowania folii aluminiowej

Czytaj więcej >

Porady domowe

Sposoby na odkamienianie czajnika

Czytaj więcej >

Porady domowe

Sposoby na pozbycie się pająków z domu

Czytaj więcej >

Porady domowe

Jak wykorzystać stare farby?

Czytaj więcej >
pralka

Porady domowe

Czyszczenie pralki tabletką do zmywarki

Czytaj więcej >

Porady domowe

Jak zrobić klimatyzację ze zwykłego wentylatora?

Czytaj więcej >