DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Sąsiadka poleciła mi świetny sposób na wykorzystanie krzaków pomidorów po sezonie. Już nigdy ich nie wyrzucę
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 02.10.2023 12:28

Sąsiadka poleciła mi świetny sposób na wykorzystanie krzaków pomidorów po sezonie. Już nigdy ich nie wyrzucę

co zrobić z krzaczkami pomidorów po sezonie?
kadr z filmu pochodzi z kanału CaliKim29 Garden & Home DIY na YouTube, canva/kontantinks

Ostatnie pomidory już zebraliśmy, ale na grządkach zostały krzaczki, które w polskim klimacie nie przetrwają zimy. Dlatego u nas hoduje się je jako rośliny jednoroczne. Co możemy zrobić z krzaczkami pomidorów po sezonie?

Na tegorocznych krzaczka pomidorów już raczej nic nie wyrośnie. Jednak liście i łodygi mogą się jeszcze do czegoś przydać. Sąsiadka zdradziła, co robi z pomidorami po sezonie. Zdradzę jej triki. Już nigdy ich nie wyrzucicie.

Jak wykorzystać krzaczki pomidorów po sezonie?

Pomidory w niektórych regionach świata są w stanie przetrwać zimę. Jednak w Polsce zimy są naprawdę chłodne, dlatego u nas ciężko przezimować krzaczki. Po sezonie warto wykorzystać je w inny sposób.

Krzaczki pomidorów mogą okazać się fantastycznym nawozem. Zamiast je wyrzucać, możemy rozdrobnić liście i łodygi, a następnie wrzucić do kompostu. Dobrze zasilą nasze rośliny.

Rośliny mogą przydać się też do odstraszania szkodników. Dlatego, jeśli jeszcze nie wyrzuciliśmy krzaczków po tegorocznych uprawach, możemy je wykorzystać. Jak zrobić oprysk z pomidorów?

co zrobić z krzaczkami pomidorów po sezonie?
Canva / EAQ, Getty Images Signature

Oprysk na szkodniki z krzaczków pomidorów

Z tegorocznych krzaczków, które zostały nam po uprawie pomidorów, możemy zrobić oprysk. Będą nam do tego potrzebne rozdrobnione fragmenty liści i łodyg. Pomoże na szkodniki.

½ rozdrobnionych fragmentów krzaczków pomidorów zalewamy 5 litrami wody. Mieszankę odstawiamy na 2 dni w ciepłym miejscu. Po tym czasie całość filtrujemy i przelewamy do butelki z atomizerem.

Do oprysku możemy dodać odrobinę szarego mydła. Dzięki temu oprysk będzie lepiej trzymał się na liściach i łodygach roślin. Co jeszcze możemy zrobić z krzaczków pomidorów po sezonie?

Popiół z krzaczków pomidorów po sezonie

Z krzaczków pomidorów możemy też przygotować popiół. W tym przypadku wykorzystujemy również gałązki chore i zniszczone. Ogień pozbędzie się patogenów. Wystarczy wysuszyć fragmenty pomidorów, a następnie je spalić.

Popiół możemy wykorzystać do nawożenia roślin. Wystarczy rozsypać go w bezwietrzny dzień. Inną opcją jest przygotowanie nawozu, mieszając go z wodą w proporcji 1:4.

co zrobić z krzaczkami pomidorów po sezonie?
Canva / BasieB, Getty Images Signature

Zobacz także: