Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Dzięki tej metodzie zawsze zbierzesz pełne kosze. Poznaj ją już teraz
Kamil Świętek
Kamil Świętek 29.09.2023 22:35

Dzięki tej metodzie zawsze zbierzesz pełne kosze. Poznaj ją już teraz

Borówki
Canva/Ekaterina Cizhevskaya

Lubisz borówki? Z pewnością tak. Mało kto ich nie lubi. Niestety ich pielęgnacja jest dla wielu ogrodników tajemnicą. Czy borówki wymagają szczególnej pielęgnacji? Niekoniecznie. W tym artykule rozwiejemy Wasze wątpliwości na temat borówek.

Na czym one polegają? Otóż wielu ogrodników nie wie o tym, że aby borówki rosły poprawnie, należy wykonywać jeden zapomniany zabieg. To właśnie od pozwala im prawidłowo rosnąć i zwielokrotnia plony.

Tajemnicza metoda na piękne borówki

Nie trzymając Was dłużej w niepewności– borówki należy przycinać, chociaż mało kto o tym pamięta. Odpowiednie przycinanie borówek umożliwia im poprawny wzrost. Kiedy jednak należy to robić? Tym zajmiemy się w poniższym artykule.

Przycinanie borówek nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Decydując się na uprawę borówki amerykańskiej, należy pamiętać, że jest to roślina wieloletnia. Odpowiednio pielęgnowana może wydawać plony nawet przez 20 lat.

Zapominanie o przycinaniu borówki jest katastrofalne w skutkach. To przez to borówki mają słabsze przyrosty, słabiej owocują, a zbyt mocno zagęszczone, szybciej obumierają. Jak widzicie, przycinanie borówek amerykańskich jest naprawdę istotne.

Borówki 2.jpg
Canva/Burst, Pexels

Kiedy przycinać borówkę amerykańską?

Borówkę amerykańską przycinamy zawsze pod koniec zimy lub na początku wiosny. Panuje błędne przekonanie, że krzew ten powinien być przycinany na jesień. Niestety takie działanie może spowodować, że krzew przemarznie przez zimę.

Co ważne wyróżniamy aż cztery rodzaje cięcia. Cięcie pielęgnacyjne polega jedynie na usunięciu uszkodzonych pędów. Cięcie prześwitujące polega na usunięciu starych pędów, w taki sposób, aby prowadzić borówkę amerykańską na 6-8 pędów głównych.

Silne cięcie prześwietlające należy wykonać po 5 latach od posadzenia, oczywiście, jeśli jest taka konieczność. Pozwala to roślinie na dalszy rozwój. Istnieje jeszcze cięcie w trakcie sezonu, które ma jedynie usunąć pędy zarażone chorobami i nieco ukształtować krzew.

Jak przycinać borówkę amerykańską?

Istotną odpowiedniego przycięcia borówki amerykańskiej, jest nadanie krzewowi litery V. Takie cięcie pozwala na doświetlenie rośliny od wewnątrz. Odpowiednia ilość pędów sprawia, że wyższe owoce nabierają lepszej barwy oraz smaku.

Zbyt duże zagęszczenie pędów może powodować niższą jakość owoców, a nawet ich gnicie. Drodzy Czytelnicy, jak widzicie, przycinanie borówki amerykańskiej nie jest tak trudne, jak się wydaje. Warto zadbać o to w odpowiednim terminie, aby cieszyć się pięknym, dorodnym plonem w kolejnym sezonie.

Borówki 3.jpg
Canva/jtyler, Getty Images Signature