Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Fugi będą czyste na blask. Użyj sody oczyszczonej
Kamil Świętek
Kamil Świętek 24.06.2024 07:20

Fugi będą czyste na blask. Użyj sody oczyszczonej

Fugi
Fot. Canva/ronstik, Getty Images

Czyszczenie fug należy zdecydowanie do jednych z trudniejszych zadań w skrupulatnym myciu łazienki, czy kuchni. Niestety, ale w miejscach tych wielu z nas decyduje się na białe wykończenie fug, przez co już po kilku tygodniach te przybierają mało estetyczny odcień.

Z drugiej strony, czy wyobrażacie sobie mieć w domu ciemne fugi? Obecnie to niezbyt modne rozwiązanie, a poza tym nie tak estetyczne, jak jasne wykończenia. Zobaczcie, co zrobić, aby fugi cały czas były jak nowe.

Jak czyścić fugi?

Jak czyścić fugi? W szczególności bezpiecznie. Zdecydowanie nie ma sensu wykorzystywać chemicznych preparatów, które mogą wspomniane fugi uszkodzić.

Istnieje o wiele tańsze i bardziej ekologiczne rozwiązanie. Do czyszczenia fug użyjcie na przykład sody oczyszczonej.

– Soda oczyszczona jest gwiazdorskim składnikiem, jeśli chodzi o czyszczenie fug. Ten cudowny składnik działa jak naturalny środek ścierny, co oznacza, że może poradzić sobie z trudnymi plamami bez szkody dla samej fugi. Jako dodatkowy bonus, pomaga wybielić fugi podczas czyszczenia — wyjaśniają eksperci, w rozmowie dla portalu „Daily Express".

Fugi 2.jpg
Fot. Canva/onebluelight, Getty Images Signature

Jak wyczyścić fugi sodą oczyszczoną?

Soda oczyszczona doskonale sprawdza się do czyszczenia fug. Wystarczy tę wymieszać z wodą na gęstą pastę i preparat czyszczący mamy gotowy.

Teraz tylko nałóżcie go na fugi i zostawcie na kilkanaście minut. Teraz delikatnie wyszorujcie je na przykład szczoteczką do zębów i gotowe. Wasze fugi będą lśnić jak nowe.

Pozbądź się pleśni w łazience

Soda oczyszczona nie tylko patent na czyszczenie fug, ale również na ich rozjaśnienie. Już po kilku użyciach poczujecie znaczną różnicę. Ponadto soda oczyszczona może ograniczyć namnażanie się bakterii i pleśni.

Aby tego uniknąć rozprzestrzenienia się bakterii, ale również znacząco ograniczyć rozwój pleśni, polecamy ograniczyć ilość wilgoci w łazience. Po prysznicu przetrzyjmy ściągaczką kabinę prysznicową, a po czyszczeniu fug wytrzyjcie ściany do sucha.

– Pleśń może się rozmnażać, czasami w ciągu 24 godzin. Oznacza to, że mokre ręczniki wyrzucone na podłogę mogą szybko stać się pożywką dla pleśni. Aby zapobiec rozwojowi pleśni w łazience, należy zawsze rozwieszać mokre ręczniki po użyciu — radzą profesjonaliści.

Fugi 3.jpg
Fot. Canva/gabort71, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE: