Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Stoją ze słoikami pysznych jagód. Zbieracz ujawnia jak oszukują
Kamil Świętek
Kamil Świętek 22.06.2024 09:04

Stoją ze słoikami pysznych jagód. Zbieracz ujawnia jak oszukują

Jagody
Fot. Canva/Ivonne Wierink

Jak często widzicie osoby, które handlują przy drodze jagodami? Im bliżej lasu, tym zbieraczy zauważymy więcej. Czy jednak wiedzieliście, że kupując od nich jagody, możecie w prosty sposób zostać oszukani?

Miłośnik zbiorów, leśnik z województwa dolnośląskiego ujawnił, jak bardzo przydrożni handlarze oszukują na słoikach. Niewiarygodne, jak wiele osób daje się na to nabrać.

Czy warto kupować jagody przy drodze?

Sezon na jagody w pełni. Sprawia to, że coraz częściej możemy przy drogach spotkać leśnych zbieraczy, którzy oferują świeżo zebrane dary lasu.

Chociaż o świeżość owoców raczej nie musimy się martwić, problem pojawia się, gdy chcemy sprawdzić wiarygodność handlarza. W samochodzie mało kto z nas przewozi wagę, którą moglibyśmy zmierzyć realną masę kupowanych owoców.

Pewien miłośnik leśnego zbieractwa ostrzega, że kupując jagody przy drodze szybkiego ruchu, sami prosimy się o kłopoty. Przekręty w tej branży są niemalże na porządku dziennym.

Jagody 2.jpg
Fot. Canva/LarsZahnerPhotography, Getty Images

Ile kosztują leśne jagody? Nie daj się oszukać

150 zł za kobiałkę to uczciwa cena? Może i tak, ale gdy pojmiemy, że płacimy 50 zł za kilogram jagód, robi się co najmniej nieciekawie, czyż nie? Ceny jagód bywają bardzo zróżnicowane. W jednym regionie polski kupicie je za 35 zł za kg, w innym nawet za 60 zł/kg.

Może w takim razie warto kupować jagody w słoikach? Konia z rzędem temu, kto w upalnym słońcu gołym okiem rozróżni słoik 0,8 l od 1 l. Niestety handlarze doskonale o tym wiedzą. Jak ujawnił zbieracz, sam widział na własne oczy, jak nieuczciwi sprzedawcy sprzedają 0,8 l słoik jako 1 l. 

Jak nie dać się oszukać na kupnie jagód?

Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem byłoby zapomnieć o kupnie małolitrażowych pojemności słoików, nie wspominając już o kobiałkach.

Ponoć przy zakupie powyżej 30 litrów, możemy negocjować cenę jagód, płacąc nie 20, a 15 zł za litrowy słoik. Czyżby nawet u leśnych zbieraczy istniało pojęcie: „ilość hurtowa”?

Mimo wszystko zalecamy zachować czujność i (co wydaje się wręcz absurdem) może warto byłoby mieć na podorędziu własną wagę, którą zweryfikujemy wiarygodność deklaracji sprzedawcy?

Jagody 3.jpg
Fot. Canva/fudfoto, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE: