Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Główki czosnku będą jak pięść. Trzymaj się tych zasad
Kamil Świętek
Kamil Świętek 08.05.2024 13:02

Główki czosnku będą jak pięść. Trzymaj się tych zasad

Czosnek
Fot. Canva/jackmac34, pixabay

Jeśli uprawialiście czosnek w waszym ogrodzie, pewnie nie raz spotkaliście się z sytuacją, kiedy to mimo starań wasze plony były stosunkowo kiepskie.

Nie ma nic gorszego niż poświęcić tygodnie na pielęgnacje rośliny, która wydaje marny plon. Jeśli chcecie cieszyć się dorodnym czosnkiem wielkości pięści dorosłego człowieka, koniecznie trzymacie się tych zasad.

Kiedy wsadzić czosnek?

Kluczem do zbiorów dużego, smacznego czosnku jest jego umiejętna uprawa. Ten można sadzić zarówno wiosną, jak i jesienią, aczkolwiek to właśnie jesienne uprawy gwarantują znacznie większy plon – mowa o tak zwanym czosnku ozimym.

Czosnek posadzony jesienią jest w stanie przezimować i wyrosnąć już wczesną wiosną. Zaleca się jego sadzenie między wrześniem a październikiem.

Do prawidłowego wzrostu roślina potrzebuje żyznej gleby, która zasilona została dużą dawką kompostu. Im więcej próchnicy będzie w glebie, tym lepiej. Dzięki temu roślina będzie mniej wrażliwa na brak wody. Pamiętajcie także o jego nawożeniu w marcu i kwietniu. Polecamy nawozy naturalne na bazie kompostu lub obornika.

Czosnek 2.jpg
Fot. Canva/faa069913827, Getty Images

Pamiętaj o tym, a nie poznasz własnych upraw

Warunkiem koniecznym do wyhodowania dorodnego czosnku jest dostatecznie duże nasłonecznienie stanowiska. Czosnek dobrze radzi sobie w półcieniu, aczkolwiek preferuje uprawę w pełnym słońcu. Nie sadźcie go blisko iglaków, czy drzew, które dają dużo cienia, gdyż dokonacie sabotażu.

W kontekście stanowiska, czosnek warto posadzić obok truskawek. Dzięki temu truskawki będą mniej podatne na choroby, a czosnek nie będzie walczył z nimi o substancje odżywcze.

Jeśli czosnek, który zasadziliście, wypuszcza pędy kwiatostanowe, należy go ogłowić między czerwcem a lipcem poprzez odłamanie samego kwiatostanu.

Nie niszcz czosnku tuż przed zbiorem

W deszczowym sezonie koniecznie pamiętajcie o ściółkowaniu czosnku. Wiadome jest, że upalnym latem po deszczu nie sposób okiełznać chwastów. Ściółkowanie wam w tym pomoże, a ponadto wzbogaci glebę w cenną dla czosnku próchnicę.

Uważajcie również przy zbiorach. Te przeprowadzamy między lipcem a sierpniem. Nie zwlekajcie ze zbiorem zbyt długo, gdyż jeśli przegapicie ten termin, wówczas wasz czosnek może rozpaść się w glebie na poszczególne ząbki.

Po zbiorze warto go nieco podsuszyć, dzięki czemu ten lepiej się przechowuje. Jeśli udało wam się wyhodować czosnek wielkości pięści dorosłego człowieka, pamiętajcie, aby nie sadzić go na następny sezon w miejscu, gdzie rosła cebula, por, czy szczypiorek. Lepiej posadzić go po fasoli, grochu, kalafiorze, dyni, czy ogórkach i pomidorach. Dzięki temu w kolejnym sezonie wyhodujecie jeszcze ładniejsze plony!

Czosnek 3.jpg
Fot. Canva/Olayola

ZOBACZ TAKŻE: