Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Posadź obok koperku. Najlepsze połączenie w ogrodzie
Kamil Świętek
Kamil Świętek 07.05.2024 15:08

Posadź obok koperku. Najlepsze połączenie w ogrodzie

Koper
Fot. Canva/AnnekeDeBlok, Getty Images Signature

Koperek to bardzo cenna przyprawa, a zarazem zioło, które wykorzystujemy w kulinariach. Patrząc na jego cenę w sklepach, zdecydowanie warto posadzić go w ogrodzie, zwłaszcza gdy lubujecie się w aromatycznych, ziołowych sosach.

Koper w ogrodzie pełni jednak o wiele ważniejszą funkcję niż wydawanie cennych plonów. Okazuje się, że doskonale sprawdza się on w odstraszaniu insektów. Przy okazji, czy wiecie, koło czego go posiać?

Kiedy siać koper?

Koper można zasiać niemalże w dowolnym momencie sezonu wegetacyjnego, chociaż oczywiście najlepszym terminem będzie jego początek, czyli połowa kwietnia.

Nie mniej jednak nikt nie zabroni nam powtarzać tej czynności do połowy sierpnia, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się świeżym koperkiem zebranym tuż przed pierwszymi, październikowymi przymrozkami.

Zdecydowaną zaletą koperku jest fakt, że rośnie on stosunkowo szybko. Już po 45-60 dni możemy cieszyć się pachnącą rośliną. Jedyne czego ta potrzebuje to wilgotnej, przekopanej i spulchnionej gleby o pH 6,5-7,0.

Rośliny 2.jpg
Fot. Canva/Martina Unbehauen, Getty Images

Posiej obok nich koper, a odczujesz różnicę

Jak wspomnieliśmy, koper doskonale sprawdza się w odstraszaniu insektów takich jak mszyce. Dlatego też warto posiać go w sąsiedztwie szparagów, a także warzyw kapustnych, które są podatne na ataki mszyc.

Spokojnie możecie go siać obok innych ziół, jak chociażby bazylii. Z towarzystwa koperku ucieszą się także: cebula, sałata, fasola, cukinia, czy ogórek.

Nigdy nie siej koło nich koperku

Mimo prozdrowotnych właściwości kopru, nie możemy siać go gdzie popadnie. Jego towarzystwa nie toleruje na przykład marchew, ponieważ rośliny te będą rywalizować o składniki odżywcze.

Z tego samego względu z jego obecności nie ucieszy się również papryka i ziemniak. Uważajcie również na lawendę. Roślina ta preferuje znacznie mniej nawilżoną glebę od kopru, przez co dochodzi tutaj do poważnego konfliktu w uprawach.

Zwróćcie również uwagę na to, jak koper współdzieli przestrzeń w ogrodzie z: selerem, kolendrą, bakłażanem i pomidorem. Wykazano, że może on hamować ich wzrost. Jeśli zauważyliście taką samą prawidłowość w swoim ogrodzie, wiecie już, gdzie popełniliście błąd.

Rośliny 3.jpg
Fot. Canva/Pawel_B, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE:

Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10