Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Idealnie miękkie ręczniki, wystarczą 3 łyżki. Na skórze poczujesz aksamit
Paulina Korzec
Paulina Korzec 23.05.2024 19:15

Idealnie miękkie ręczniki, wystarczą 3 łyżki. Na skórze poczujesz aksamit

ręczniki
Fot. Canva Pro/BernardaSv

Ręczniki musimy prać regularnie, nawet co kilka użyć. Tak częste korzystanie z pralki w tym przypadku jest nieodzowne, ale może doprowadzić do uszkodzenia tkaniny. Wszystko zależy od tego, jaką technikę prania wybierzemy.

Aby móc cieszyć się przyjemnymi w dotyku, higienicznie czystymi i miłymi dla skóry ręcznikami nawet po wielu praniach, wystarczy tylko dodać jedną rzecz do pralki.

By ręczniki po praniu były jak nowe

Pomyślmy na chwilę o ręcznikach, z jakimi mamy do czynienia w hotelach. Na ogół są grube, a zarazem miłe, puszyste i śnieżnobiałe. Jak osiągnąć taki efekt w domu? Nie jest to łatwe, biorąc pod uwagę częstotliwość prania ręczników.

Eksperci nie mają wątpliwości - ręczniki powinniśmy prać nawet co kilka dni. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ ze względu na sposób i intensywność użytkowania tekstylia te szybko stają się siedliskiem bakterii. Częsty kontakt ze skórą, niekiedy także brudem, a do tego wilgoć i wysoka temperatura - to wprost idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów.

Aby temu zapobiec, pierzemy ręczniki w wysokiej temperaturze. To dobra praktyka, która pomaga zachować higienę, ale sprawia też, że ręczniki stają się szorstkie, twarde i niemiłe w dotyku. Można jednak łatwo temu zaradzić.

ręczniki
Fot. Canva/Oksana Vejus

Czy soda i ocet działają?

Jeden z babcinych sposobów na uzyskanie czystych i zarazem miękkich ręczników polega na dodaniu do prania dwóch niezastąpionych w domu składników - sody oczyszczonej oraz octu.

Soda i ocet rzeczywiście dezynfekują i dobrze wywabiają plamy, przywracając świeżość nawet śnieżnobiałym ręcznikom. Niestety zapach octu nie jest zbyt zachęcający. Istnieje jednak jeszcze jeden prosty sposób na miękki ręcznik po praniu.

Dodaj to do prania ręczników

Nieco zapomnianym środkiem, który kiedyś chętnie stosowany był w domach i mieszkaniach, jest gliceryna. Obecnie kojarzona bardziej z branżą kosmetyczną i farmaceutyczną, słynie ze swoich właściwości powlekających i bywa wykorzystywana np. do smarowania.

Dodanie bezpośrednio do bębna pralki trzech łyżek gliceryny zupełnie odmieni pranie ręczników, nadając im niespotykaną miękkość i sprawiając, że będą one niezwykle przyjemne w dotyku. Ręczniki pozostaną przy tym czyste i chłonne, zachowując trwałość na dłużej.

ręczniki
Fot. Canva/Zekido

Zobacz także: