DomekIOgrodek.pl Aktualności Inwazja szkodników w Zachodniopomorskim. Niszczą całe ogrody
canva/Lex20, canva/RoyelMeyer

Inwazja szkodników w Zachodniopomorskim. Niszczą całe ogrody

6 czerwca 2023
Autor tekstu: Patrycja Grzebyk

W Zachodnopomorskim pojawiła się ćma bukszpanowa, która żeruje na liściach bukszpanu i jest w stanie doprowadzić roślinę do całkowitego obumarcia. Wójt gminy Kobylanka Julita Pilecka zaapelowała do mieszkańców. Ćma bukszpanowa szczególnie dotkliwie niszczy rośliny nad jeziorem Miedwie.

Ćma bukszpanowa pojawiła się w Polsce w 2016 roku

Ćma bukszpanowa to gatunek motyla, który do Polski przybył z Azji. Najprawdopodobniej został przywieziony wraz z importowanymi z Azji towarami. W naszym kraju panują idealne warunki, w których ćma bukszpanowa czuje się doskonale, może spokojnie rozwijać się i żerować. Wszystko dlatego, że larwy ćmy bukszpanowej są trujące dla większości zwierząt.

Pierwszy raz ćmę bukszpanową w Polsce zaobserwowano w 2016 roku. Ten niepozorny owad składa jaja na liściach bukszpanu. Niewielkie lary szybko przekształcają się w gąsienice, które pożerają liście bukszpanu. Ćma bukszpanowa jest w stanie doprowadzić zdrową roślinę do obumarcia w naprawdę krótkim czasie.

Ćma bukszpanowa pojawiła się niedawno w województwie zachodniopomorskim i niszczy tutejsze bukszpany. Walka ze szkodnikiem jest naprawdę trudna, mimo regularnych oprysków ćma nadal nie daje za wygraną.

Szerszenie boją się tego jak ognia. Wystarczy postawić przy oknie
Wsyp łyżeczkę do storczyka, a jego kwiaty będą najpiękniejsze na świecie

Ćma bukszpanowa sieje ogromne spustoszenie

O tym, jak ogromne zniszczenia może wyrządzić ćma bukszpanowa , mogły przekonać się osoby mieszkające nieopodal jeziora Miedwie. Gąsienice zaatakowały i zniszczyły bukszpan rosnący wzdłuż promenady obok jeziora. Głos w sprawie zabrała Wójt gminy Kobylanka.

- Robimy regularnie opryski, przycinamy te bukszpany, ale niestety ta walka jest trochę nierówna. Przegrywamy ją. Gmina rozważa wycięcie nawet wszystkich bukszpanów. Byłaby to wielka szkoda, stąd apel do mieszkańców - mówiła Julia Pielecka, wójt gminy Kobylanka w rozmowie dla Radia Szczecin.

Julita Pielecka zwróciła się z prośbą do mieszkańców o samodzielne opryskiwanie bukszpanów w ogrodach . Dzięki temu możliwe będzie zmniejszenie szkód i stopniowe pozbycie się szkodnika.

ćma bukszpanowa.jpg
Canva / Edda Dupree, Getty Images

Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej?

Walka z ćmą bukszpanową jest trudna. Wszystko przez to, że dla większości zwierząt larwy ćmy bukszpanowej są zwyczajnie trujące. Stosowaną w Zachodniopomorskim metodą jest przede wszystkim regularne opryskiwanie roślin.

Inną metodą walki z ćmą bukszpanową jest przeglądanie bukszpanu i mechaniczne pozbywanie się larw. Jednak owady rozmnażają się niezwykle szybko, dlatego tak trudno jest zwalczyć ćmę bukszpanową niszczącą rośliny nad jeziorem Miedwie.

Dlaczego rododendrony nie kwitną? Poznaj 4 najważniejsze przyczyny
Ile jest warta pralka Frania? Niebywałe, że można dostać za nią dziś tak dużo
Obserwuj nas w
autor
Patrycja Grzebyk

Redaktor portalu Domek i Ogródek. Szukam dla Was sposobów na to, jak ułatwić wykonywanie domowych obowiązków. Prywatnie jestem roślinomaniaczką z domem pełnym wyjątkowych okazów i właścicielką psa, który doskonale wie, jak porządnie w domu nabrudzić.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy