Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Nie będzie w owocach robaków. Drzewka opryskaj już teraz
Martyna Pałka
Martyna Pałka 01.03.2024 17:28

Nie będzie w owocach robaków. Drzewka opryskaj już teraz

Drzewka opryskaj już teraz
Drzewka opryskaj już teraz, fot. YouTube/@Amatorw Ogrodzie

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Jest to idealny okres na zadbanie o swój ogród i sad, w tym zwłaszcza ochronę swoich roślin. Te opryski mogą uchronić nasze drzewka od niebezpiecznych chorób i szkodników, które nadchodzą w zbliżającym się okresie wegetacyjnym.

Dlaczego warto pryskać drzewka owocowe?

Każdy ogrodnik doskonale wie, że jeszcze ważniejsze od wyglądu drzew i roślin, jest ich zdrowie, o które trzeba odpowiednio zadbać. Przełom lutego i marca to idealny okres na pierwsze opryski, które mogą uchronić nasze rośliny przed niekorzystnym wpływem środowiska zewnętrznego.

To właśnie w okresie przed ruszeniem wegetacji możemy skutecznie zwalczyć wszystkie zimujące w drzewa szkodniki i pasożyty, takie jak larwy mszyc, larwy miseczników, czy jaja zimowe przędziorków. Zapewni nam to ochronę drzew przed rozwojem niebezpiecznych chorób, przenoszonych lub powodowanych przez te zwierzęta. 

Opryski na drzewach 1.jpg
Dlaczego warto pryskać drzewka owocowe?, fot. Canva
Zapraw w niej nasiona przed wysiewem. Obfite zbiory gwarantowane Wlej do nory karczownika. Szybko wyniesie się z ogrodu

Już teraz opryskaj tym drzewa i pozbądź się robaków

Końcówka lutego to idealny okres na opryski, które chronią nasze rośliny przed szkodnikami. Jednym z najskuteczniejszych rodzajów jest oprysk z oleju parafinowego, który jest prawdziwą innowacją we współczesnym rolnictwie i ogrodnictwie. Specjaliści chwalą ten produkt za jego wszechstronne działanie i wysoką skuteczność.

Olej parafinowy chroni nasze rośliny nie tylko przed niebezpiecznymi dla ich zdrowia pasożytami, ale również oddziałuje na wiele gatunków grzybów i pleśni, poprzez zmniejszenie ich zdolności do kolonizacji roślin. Dodatkowo pokrywa on powierzchnie ciał szkodników warstwą oleju, która utrudnia ich funkcjonowanie i prowadzi do wyginięcia przebywających na roślinach szkodników.

Opryski na drzewach 2.jpg
Już teraz opryskaj tym drzewa i pozbądź się robaków, fot. Canva

Zalety i wady stosowania oprysku z oleju parafinowego

Jednym z kluczowych plusów stosowania tego rodzaju ochrony roślin jest fakt, że produkt ten jest stosunkowo bezpieczny dla środowiska, a jednocześnie niesamowicie skuteczny w swoim działaniu. Olej parafinowy zapobiega rozwojowi wielu pasożytów i patogenów, a dodatkowo nie wpływa negatywnie na kondycję samych roślin lub drzew.  Przez wielu znawców tematu uznawany jest za jeden z najbardziej ekologicznych środków ochrony roślin.

Niestety, podobnie jak wszystkie opryski, olej parafinowy niesie ze sobą kilka wad. Jedną z nich jest stosunkowo wysokie ryzyko fitotoksyczności, zwłaszcza wtedy, gdy użyjemy go w nieodpowiednim terminie, przy zbyt wysokiej temperaturze lub nasłonecznieniu. Fitotoksyczność może doprowadzić nawet do deformacji liści, pojawienia się plam na drzewach lub ogólnego osłabienia roślin.