Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Przeszukaj szuflady. Jeśli go masz, dużo zyskasz
Martyna Pałka
Martyna Pałka 01.03.2024 13:49

Przeszukaj szuflady. Jeśli go masz, dużo zyskasz

dowód osobisty
dowód osobisty, fot. facebook.com

Odnalazłeś w domu swój stary dowód osobisty i jesteś przekonany, że obecnie jest to tylko sentymentalna pamiątka? Nic bardziej mylnego! Dzięki posiadaniu tego dokumentu możesz wiele zyskać, jeśli tylko spełniasz odpowiednie warunki.

Co zrobić ze starym dowodem osobistym?

Jeżeli w swojej szufladzie odnalazłeś stary dowód osobisty i rozważasz jego wyrzucenie, wstrzymaj się z tą decyzją. Dokument ten może posłużyć Ci, gdy będziesz ubiegał się o emeryturę i pełnić wówczas funkcję potwierdzenia lat pracy. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że wysokość przysługującej nam emerytury zależna jest od potwierdzonego stażu pracy. Jeżeli jednak nie masz żadnych dokumentów, które mogą spełniać tę funkcję, użyj starego dowodu osobistego, który staje się w tej sytuacji dokumentem zastępczym.

Stary dowód osobisty 1.jpg
Co zrobić ze starym dowodem osobistym?, fot. Canva
Babcia zdradziła mi jak wyczyścić materac. Wystarczył 1 składnik Przetrzyj tym szyby i ramy okienne. Po zimie będą jak nowe

Czy stary dowód osobisty może zapewnić nam wyższą emeryturę?

Nie, stary dowód osobisty nie jest gwarantem otrzymania większej kwoty pieniędzy, a także nie podwyższy nam naszej emerytury za przebyty czas pracy. Warto jednak mieć go przy sobie,  w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych jako potwierdzenie przepracowanych lat, o czym możemy przeczytać na stronie internetowej tego urzędu.

Stare dowody osobiste, wydawane w formie zielonej książeczki, książeczki zdrowia oraz zeznania świadków mogą potwierdzić staż pracy, od którego zależy wysokość emerytury

Nie jest to jednak jedyny sposób na potwierdzenie lat pracy podczas ubiegania się o emeryturę. Rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych — Wojciech Andrusiewicz zdradził, że istnieją jeszcze inne dokumenty, które mogą spełnić tę samą funkcję.

Jeżeli nie ma dokumentacji ws. pracy, to są dowody pośrednie jak: wpisy w starych dowodach osobistych, książeczka zdrowia, czy inne dokumenty z pracy, potwierdzające awanse z wynagrodzeniem - powiedział rzecznik ZUS-u w rozmowie z portalem finanse.wp.pl

Stary dowód osobisty 2.jpg
Czy stary dowód osobisty może zapewnić nam wyższą emeryturę?, fot. Canva

Czy zeznania świadków mogą potwierdzić staż naszej pracy?

Wojciech Andrusiewicz zdradził, że posiadanie jednego lub kilku z wyżej wymienionych dokumentów jest niezwykle istotne podczas ubiegania się o emeryturę i potwierdzania swojego stażu pracy. Rzecznik ZUS-u podkreślił, że zeznania świadków nie pozwalają nam na potwierdzenie przepracowanych lat, ale mogą być jedynie udokumentowaniem okresu odbywanej pracy.

Jest to spowodowane tym, że dzięki zeznaniom świadków Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest w stanie określić czas pracy, ale wciąż nie ma potwierdzenia na temat naszych zarobków. Sąd może jednak przyjąć również zeznania świadków dotyczące wysokości wynagrodzenia.

Zobacz także: