DomekIOgrodek.pl Aktualności Jak nazywają się śliwki ze zdjęcia? Są bardzo cenne
Fot. Canva.com/Instants

Jak nazywają się śliwki ze zdjęcia? Są bardzo cenne

6 marca 2024
Autor tekstu: Dominik Szczepanik

Jak nazywają się te kultowe zielone śliwki, które widzimy na zdjęciu? Ludzie wymyślają dla nich tak dziwaczne nazwy, że jak o nich przeczytacie rozbolą Was brzuchy. Nie od śliwek. A ze śmiechu. Co można z nich zrobić i jak je uprawiać? Mają wiele kulinarnych zastosowań, są bardzo słodkie i kojarzą się z latem. Ich uprawa nie jest mocno wymagająca.

Jak nazywają się te śliwki?

Kiedy wrzuciliśmy zdjęcie tych pysznych śliwek na nasz fanpage na Facebooku z pytaniem, jak się nazywają, otrzymaliśmy w komentarzach mocno zaskakujące odpowiedzi. Wiele osób podało poprawną nazwę, jednak padły też takie określenia, które mogą Was mocno rozśmieszyć.

Zważywszy, że te owoce są już nieco zapomniane, a bardziej popularne od nich są inne śliwki, tzw. węgierki, to dużo osób zapomniało też ich właściwą nazwę. Pisano: langrody, rangrody, renglody, rengloty, a niektórzy nawet mylili je z mirabelkami. Tymczasem właściwa nazwa brzmi: renkloda ulena.

zielone renklody.jpg

Fot. Canva

Co można zrobić z renklody?

Jednym z najpyszniejszych pomysłów na konsumpcję renklody jest zrobienie z niej kompotu. Świetnie sprawdzą się też jako dodatek do ciast , np. drożdżowych, kruchych czy tarty. Niepowtarzalnie smakują też w formie dżemu czy powideł.

Oczywiście mega smakowite są także bez żadnej obróbki, zerwane prosto z drzewka do natychmiastowego spożycia. Jednak cennych zastosowań tych owoców jest co nie miara. Nie wspomnieliśmy przecież jeszcze o przetworach: można je zakonserwować w syropie. Nietuzinkowo sprawdzają się jako nadzienie do naleśników czy pierogów. Są też pyszne w formie lodów, a także świetnie nadają się do własnej roboty nalewek.

Jak uprawiać renklodę?

Renklodę powinniśmy sadzić w miejscu dobrze nasłonecznionym o średnio żyznej glebie . Drzewka te nie wymagają częstego podlewania. W pierwszym roku uprawy warto je nawozić azotem, pierwszy raz na początku maja, a drugi raz na koniec czerwca. Dzięki temu będą się lepiej rozwijały i rosły bujniejsze.

Musimy także pamiętać o odpowiednim podcinaniu gałęzi renklody. Ważne jest też pryskanie przeciwko szkodnikom. Szczególnie przed mszycą i misecznikiem śliwowym. Nie trzeba tego robić w każdym sezonie, wystarczy co 2-3 lata, w marcu, nim jeszcze pojawią się pąki kwiatowe.

Renkloda rośnie dosyć szybko. Już kilka lat od posadzenia charakteryzuje się rozgałęzioną koroną. Drzewko może urosnąć na wysokość 4,5 metra. Jest prawdziwym skarbem w ogrodzie, bowiem obficie owocuje, a te śliweczki w smaku są mega rarytasem.

żółte renklody.jpg

Fot. Canva

Zobacz także:

Modernizowałeś dom? Należy Ci się duża ulga w PIT
Zrób przed posadzeniem cebuli. Nie tknie jej żaden szkodnik
Obserwuj nas w
autor
Dominik Szczepanik

W swojej karierze bywałem redaktorem naczelnym lub wydawcą wielu różnych topowych portali internetowych. Z zakresu rozrywki, kulinariów, show-biznesu, porad i innych. Obecnie wydawca między innymi Domku i Ogródka.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy