Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Wbij wiertło w drzewo. Tak robią najlepsi ogrodnicy
Martyna Pałka
Martyna Pałka 01.03.2024 15:55

Wbij wiertło w drzewo. Tak robią najlepsi ogrodnicy

Wbij wiertło w drzewo
Wbij wiertło w drzewo, fot. YouTube/misoo83

Szczepienie drzew i roślin jest zabiegiem, który łączy ze sobą dwa różne gatunki roślin i pozwala na wytworzenie idealnych w smaku i bogatych w składniki odżywcze owoców. Istnieje wiele różnorodnych metod, które praktykują ogrodnicy. Ten z wykorzystaniem wiertła jest nie tylko szybki, ale też banalnie prosty.

Dlaczego warto szczepić drzewa owocowe?

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a to oznacza, że właściciele ogrodów i sadów muszą przygotować się na mnóstwo prac ze swoimi ukochanymi roślinami. Jednym z zabiegów, którego nie warto pomijać podczas pielęgnacji drzew, jest ich szczepienie, które pozwala na połączenie ze sobą dwóch różnorodnych gatunków roślin.

Szczepienie drzew umożliwia między innymi zestawienie szlachetnej odmiany drzewa z dobrze dobraną podkładką, co wpływa na jakość i smak wytwarzanych później owoców. Dodatkowo poddane temu drzewa  charakteryzują się o wiele wyższą zdrowotnością i odpornością na mróz. Pozwala to również regulować siłę i tempo ich wzrostu.

Szczepienie wertłem 1.jpg
Dlaczego warto szczepić drzewa owocowe?, fot. Canva
Zapraw w niej nasiona przed wysiewem. Obfite zbiory gwarantowane Wlej do nory karczownika. Szybko wyniesie się z ogrodu

Kiedy i jak szczepić drzewa owocowe?

Istnieje kilka różnorodnych metod szczepienia drzew owocowych. Terminy wykonania tych zabiegów najczęściej zależą od wybranego rodzaju oraz gatunku naszej rośliny. W tym celu można wykorzystać wiele narzędzi, takich jak piła ogrodnicza, ostry nóż, maść ogrodnicza, zrazy, czy podkładka. 

Najczęściej zabieg szczepienia drzew wykonuje się w okolicach maja lub czerwca tak, aby wyrośnięcie nowego pąka miało miejsce jeszcze w tym sezonie. Kolejnym terminem jest przełom lipca i sierpnia, jednak pozwoli to na wytworzenie nowych pąków dopiero kolejnej wiosny. 

Jedną z nowatorskich metod, która zyskuje coraz większą popularność wśród ogrodników, jest szczepienie drzew za pomocą wiertła. Jest to nie tylko zaskakująco szybkie, ale też nie wymaga specjalnych umiejętności.

Szczepienie wertłem 2.jpg
Kiedy i jak szczepić drzewa owocowe?, fot. Canva

Jak wygląda szczepienie drzew wiertłem?

Jest to jeden z nowszych sposobów szczepienia drzew owocowych. Jest to również metoda, która pozwala na dodanie gałęzi w miejscu, w którym widzimy jej brak. Wszystko, czego potrzebujemy, to wiertarka z mocą minimum 220 V. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest postawienie na wiertarkę akumulatorową, pogłębiacz lub wiertarkę do drewna. W późniejszym etapie potrzebujemy również kleju do drewna lub innego materiału, który posłuży nam do zamknięcia pustej przestrzeni wokół gałęzi przeszczepu i otworu.

Zaszczepione gałązki należy pobrać, gdy roślina jest jeszcze w stanie uśpienia. Taki materiał należy zaszczepić do głównego drzewa owocowego, na przykład jabłoni lub gruszy. Warto pamiętać, aby podczas zabiegu nie używać zbyt wysokich obrotów wiertarki, ponieważ wówczas może dojść do wytworzenia ciepła, które może doprowadzić do zniszczenia kambium drzewa. Oto przykład w jaki sposób wykonać szczepienie drzew za pomocą wiertła:

Zdjęcia wyróżniające pochodzą z kanału misoo83 na YouTube

Zobacz także: