Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Jak podcinać róże latem, żeby pięknie zakwitły?
Kamil Świętek
Kamil Świętek 28.06.2024 16:20

Jak podcinać róże latem, żeby pięknie zakwitły?

Przycinanie róży
Fot. Canva/NataliaLeb, Getty Images

Róże to zdecydowanie jedne z najpiękniejszych kwiatów w ogrodzie. Mówcie, co chcecie, ale obok ich zapachu i pięknego wyglądu naprawdę trudno przejść obojętnie.

Wymagają one jednak naszego szczególnego zainteresowania. Szczególnie latem, powinniśmy skrupulatnie przestrzegać jednego zabiegu pielęgnacyjnego, którym jest podcinanie róży.

Dlaczego warto podcinać róże?

Podcinanie róży latem ma ogromny wpływ na rozwój kwiatów. Korzystnie wpływa to zarówno na rozrost krzewu, jak i jego kwitnięcie. Jeśli zrobicie to odpowiednio, będziecie mogli cieszyć się kwitnącymi różami aż do późnej jesieni.

Niestety krzew róży bez podcinania nie będzie prezentował się okazale. Zagęszczające się pędy rośliny zablokują właściwą cyrkulację powietrza wewnątrz krzewu, co tylko ograniczy rozrost pędów kwiatostanowych.

Zaniedbany krzew oczywiście nie będzie tak okazale kwitnął, jeżeli do wspomnianego procesu w ogóle dojdzie. Na nic zdadzą się nawozy i odżywki, jeśli krzew będzie niemalże zaparzał się od środka.

Przycinanie róży 2.jpg
Fot. Canva/Tatarinov Andrey, Изображения пользователя Андрей

Jak poprawnie przycinać róże?

Chociaż róże zwykle przycina się na wiosnę, praktykę tę warto uskuteczniać również latem. Proces ten będzie w najcieplejszej porze roku polegał przede wszystkim na usuwaniu przekwitłych kwiatostanów, co przyspieszy tworzenie nowych pąków kwiatostanowych.

W przypadku niektórych odmian róży, takich jak wielkokwiatowe, zaleca się usuwanie nie tylko samych kwiatów, ale również fragmentu pędu wraz z kilkoma liśćmi. Dzięki temu roślina jeszcze szybciej zmotywuje się do dalszego kwitnięcia.

Tych róż nigdy nie przycinaj

Kojarzycie hasło: „Od każdej reguły jest wyjątek”? Nie inaczej jest z różami. Odmiany okrywowe nie wymagają dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych i doskonale radzą sobie bez przycinania.

Jeśli w ogóle należy ingerować w ich rozrost, to jedynie cięciem sanitarnym, gdy zauważymy, że krzewy są już wyraźnie za gęste. Takie sytuacje należą jednak do rzadkości.

Drodzy Czytelnicy, a czy Wy przecięliście już swoje róże? Jeśli tak, koniecznie pochwalcie się efektami swojej pracy w komentarzach. Jesteśmy przekonani, że po godzinach pracy, Wasze ogrody prezentują się wprost bajecznie.

Przycinanie róży 3.jpg
Fot. Canva/NataliaLeb, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE: