Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Prognoza pogody na weekend. Działkowcy mogą mieć problem
Paulina Korzec
Paulina Korzec 27.06.2024 15:18

Prognoza pogody na weekend. Działkowcy mogą mieć problem

Zalane uprawy
Fot. Canva/Digoarpi

Początek wakacji przywitał nas słoneczną pogodą. Po krótkim ochłodzeniu w końcu wyszło słońce i wszystko wskazuje na to, że zostanie z nami na dłużej. Nie oznacza to jednak, że wszyscy mogą odetchnąć z ulgą.

Wzrost temperatur i towarzyszące temu zjawiska pogodowe to wizja, która szczególnie niepokoi ogrodników, rolników i sadowników, którzy obawiają się o swoje uprawy. Co im grozi i jaka będzie pogoda w najbliższych dniach?

Już się zaczęło. Będzie upalnie

Końcówka czerwca w większości regionów odznaczała się pogodnym niebem, jedynie gdzieniegdzie - głównie na północy - temperatura nieco spadła i pojawiło się zachmurzenie. Od minionego weekendu robi się jednak coraz cieplej.

Już od wczoraj, tj. od środy 26 czerwca, towarzyszy nam słoneczna pogoda, a słupki rtęci na termometrach rosną w zastraszającym tempie. W czwartek i w piątek niemal we wszystkich regionach Polski zapowiadane są upały.

Temperatura będzie oscylowała w granicach od 28 do 30 stopni Celsjusza, a miejscami wzrośnie nawet do 34 stopni. Gorąco będzie zwłaszcza na zachodzie i w południowo-zachodniej części Polski.

W weekend czekają nas burze

Jak to zwykle bywa, w parze z ekstremalnie wysokimi temperaturami idą gwałtowne zjawiska pogodowe. Już w czwartek możemy spodziewać się burz wraz z ulewami, które pojawią się w górach. W piątek gwałtowne burze nawiedzą także zachodnią Polskę.

Prawdziwy armagedon pogodowy zacznie się jednak w weekend. Gwałtowne burze, którym towarzyszyć będą gradobicia, przesuną się nad wschodnią Polskę. W niedzielę sytuacja się powtórzy, ale wieczorem burze i ulewny deszcz pojawią się także na zachodzie.

Nadchodzą burze, uprawy są zagrożone

Gwałtowne załamanie pogody to nie tylko obniżenie temperatury i opady deszczu. To także silny wiatr, grad i ulewy, na skutek których dochodzi do łamania gałęzi, a nawet powalenia drzew, podtapiania obszarów i uszkodzenia roślin. Przez to mocno zagrożone są uprawy - zarówno ogrodowe warzywniki, jak i sady oraz pola uprawne.

Niedawno pisaliśmy o tym, jak uchronić rośliny przed gradem. Warto stosować osłony i siatki ochronne, a po przejściu burzy zastosować oprysk ochronny z wykorzystaniem naturalnego nawozu na bazie czosnku, który wzmocni rośliny, podniesie ich odporność na czynniki chorobotwórcze i uchroni je przed skutkami narażenia na stres.

Zobacz także: