Jak przycinać lawendę latem? Kluczowe rady
Właśnie rozpoczyna się sezon na lawendę. Piękne, aromatyczne kwiatostany zdobią nasze ogrody, tarasy i balkony. Polacy kochają tę roślinę za długi okres kwitnienia, nieskomplikowaną uprawę i urzekający wygląd.
Aby wydobyć pełen potencjał z tej niezwykłej byliny, warto przyłożyć się do jej pielęgnacji. Nie ma ona wygórowanych wymagań, ale jest coś, czego potrzebuje do obfitego kwitnienia. Mowa tu o podcinaniu lawendy.
Aby lawenda pięknie kwitła i zdrowo rosła
Lawenda to niezwykle wdzięczna w uprawie roślina. Pięknie kwitnie i zniewalająco pachnie, odstraszając uciążliwe owady i szkodniki. Jej kwiaty utrzymują się długo, chociaż wiele zależy tu od odpowiedniej pielęgnacji byliny.
Lawenda nie nastręcza większych trudności w uprawie. Doskonale rośnie na słonecznych stanowiskach i nie potrzebuje nadmiernego podlewania. Ważną czynnością w zakresie pielęgnacji tej rośliny jest jej regularne przycinanie.
Przyjęło się, że krzewy ozdobne przycinamy zwykle jesienią, po przekwitnięciu oraz wczesną wiosną, by pobudzić młode pędy do rozrostu. W przypadku lawendy niezwykle istotne jest jednak jej letnie cięcie. Jak to robić?
Podetnij lawendę, odwdzięczy się kwiatami
Dlaczego lawendę przycinamy latem? Trzeba pamiętać, że ta niezwykła bylina kwitnie dwukrotnie, najpierw w czerwcu , a następnie późnym latem. Aby ponowne kwitnienie rośliny było obfite, a krzaczki stały się gęstsze i kształtne , trzeba ją pobudzić właśnie poprzez odpowiednie przycinanie.
Zabieg ten należy przeprowadzić już w lipcu oraz w sierpniu , kiedy pierwsze kwiaty lawendy zaczynają już przekwitać. Na przycinanie wybierzmy słoneczny dzień, a po wszystkim dobrze podlejmy krzaczki i dostarczmy im nawóz.
Tak przycinaj lawendę latem
Jak dokładnie należy przycinać lawendę? Usuwamy przekwitnięte kwiaty oraz pędy pozbawione liści. Ważna jest odpowiednia wysokość cięcia, najlepiej w okolicy 2/3 długości pędów. Zbyt niskie cięcie oraz przycinanie na wysokości zdrewniałych pędów może doprowadzić do uszkodzenia roślin, które będą się dłużej regenerowały.
Bardziej radykalne cięcie, zwane również odmładzającym, wykonujemy tylko w przypadku wieloletnich i mocno zaniedbanych krzaczków. Podczas gdy zwykłe cięcie letnie przeprowadzamy powyżej drugiej pary nowych listków , radykalne odmładzanie polega na skróceniu pędów aż do wysokości pierwszych młodych liści.
Przycinając lawendę latem, starajmy się nadać krzewom kulisty kształt . To nie tylko kwestia estetyki, ale też równomiernego dostępu do światła słonecznego i powietrza, dzięki czemu rośliny będą zdrowo rosły.
Zobacz także:
- Domowa odżywka do hibiskusa. Pięknie zakwitnie
- Te rośliny rosną bardzo szybko. W mig odmienią działkę lub ogród
- Rozsyp pod juką ogrodową. Będzie kwitnąć jeszcze dłużej