DomekIOgrodek.pl
kleszcz w ogrodzie

Pixabay/Erik_Karits

Jak sprawdzić, czy w twoim ogrodzie są kleszcze?

23 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Kleszcze są zagrożeniem zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Niestety zapobieganie ich atakom jest dość trudne. Mogą powodować groźne choroby, a spotkać je można niemalże wszędzie tam, gdzie znajdują się trawy, krzewy, czy drzewa. W związku z tym istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że kryją się także w twoim ogrodzie.

W tym artykule znajdziesz sposób, który pozwoli na to, aby dowiedzieć się, czy czekają na nas w naszej strefie relaksu - czyli ogrodzie, ponieważ najlepszym sposobem na zapobieganie przykrym powikłaniom po ich ukąszeniu jest po prostu ich unikanie.

Sprawdzamy, czy kleszcze są obecne w naszym ogrodzie

Kleszcze znajdują swoje ofiary poprzez zapach potu i wbrew pozorom, kolor ubrań, które mamy na sobie, nie ma dla nich większego znaczenia.

W ramach testu, który zaproponujemy w tym artykule, najlepiej sprawdzi się biała koszulka. Wszystko po to, aby te małe, najczęściej czarne stworzonka, były dobrze widoczne na materiale, który zostanie wykorzystany do testu.

Ewidecja ciepła

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Od 1 lipca wielu z nas czeka nowy obowiązek

CZYTAJ DALEJ

Koszulka powinna być już używana, a na jej powierzchni powinien znajdować się pot, który zwabi owady. Najlepiej wykonać parę ćwiczeń, a następnie użyć odzieży do wykonania eksperymentu.

Ubranie nakładamy na dwa kije i rozciągamy w okolicach traw i niskich krzewów w ogrodzie. Kleszcze żerują zwykle na wysokości około półtora metra i właśnie tam czekają na potencjalnego żywiciela.

Gdy przyjrzymy się po czasie, na koszulce powinny pojawić się kleszcze. Jeśli jednak ich nie zauważysz, niekoniecznie oznacza to, że możesz obniżyć swoją czujność względem niebezpieczeństwa, które niosą kleszcze.

Odstraszanie kleszczy z ogrodu

Jeśli już dowiemy się, że w ogrodzie czyhają na nas małe i niebezpieczne owady, możemy zacząć zastanawiać się nad tym, jak je odstraszyć. Jest na to kilka sposobów.

W sklepach mamy możliwość zakupu rozmaitych oprysków, które skutecznie wypędza kleszcze. Musimy pamiętać, że takie rozwiązanie nie zadziała na stałe. Zwykle zabieg, aby był skuteczny, powtarzany jest co dwa tygodnie.

W sklepach znajdziemy także specjalne opaski, zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, które mają na celu odstraszyć kleszcze. Także spraye sprawdzą się w tym wypadku.

Źródło: onet.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domku i Ogródka

  • Rośliny chronione w Polsce – co powinieneś wiedzieć?

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat pielęgnacji ogrodu czy domowych trików, koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Turkuć podjadek – jak się go pozbyć?

Czytaj więcej >

Ogród

Juka domowa: Jak uprawiać tę egzotyczną roślinę?

Czytaj więcej >

Ogród

Lubczyk ogrodowy – uprawa i pielęgnacja

Czytaj więcej >

Ogród

Liliowce – stwórz kolorowy zakątek w swoim ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Lawenda podbija polskie skalniaki

Czytaj więcej >

Ogród

Narcyzy w domu i ogrodzie

Czytaj więcej >