Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Jak usunąć pleśń z szafek kuchennych? Grzyb powstaje z kilku powodów
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 15.01.2024 14:08

Jak usunąć pleśń z szafek kuchennych? Grzyb powstaje z kilku powodów

jak usunąć pleśń z szafek kuchennych?
YouTube/Twin Home Experts

Grzyb może powstać w każdym pomieszczeniu i na każdej powierzchni. Ważne, by działać od razu, gdy tylko zauważymy pierwsze, czarne kropki. W przeciwnym razie możemy mieć później poważny problem z pogorszeniem stanu zdrowia włącznie.

Preparaty na pleśń są drogie i bardzo toksyczne. Równie dobrze działają domowe preparaty. Są nie tylko o wiele tańsze, ale przede wszystkim bezpieczne. Jak usunąć pleśń z szafek kuchennych? To prostsze, niż myślisz.

Dlaczego w domu pojawia się pleśń?

Zacznijmy od tego, że nawet najmniejszych wykwitów pleśni w domu nie możemy bagatelizować. Grzyb błyskawicznie się rozprzestrzenia. Gdy jest go więcej, negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Powoduje między innymi zaostrzenie się alergii, napady kaszlu i duszności.

Przebywanie w zagrzybionych pomieszczeniach powoduje także zaostrzenie chorób takich jak astma, czy reumatoidalne zapalenie stawów. Nawet zupełnie zdrowe osoby zaczną mieć także problemy ze snem, a ich samopoczucie ulegnie pogorszeniu.

Pleśń w domach powstaje najczęściej w okresie grzewczym. Zbyt duża wilgotność powietrza spowodowana suszeniem prania w pomieszczeniach, zbyt rzadkie wietrzenie w całym mieszkaniu i brak odpowiedniej wentylacji to główne przyczyny pojawienia się grzyba.

Grzyb pojawia się nie tylko na ramach okiennych i ścianach. Może wyskoczyć również w meblach kuchennych. Tu główną przyczyną, oprócz złej wentylacji jest chowanie wilgotnych naczyń do szafek, przechowywanie starej już, przeterminowanej żywności oraz nawet najmniejsze zaleganie wody w szafce pod zlewem. Jak usunąć pleśń z szafek kuchennych? 

jak usunąć pleśń z szafek kuchennych.jpg
canva/AndreyPopov

Nie stosuj agresywnej chemii. Postaw na domowe metody

Specjalistyczna chemia do zwalczania pleśni jest bardzo skuteczna, jednak niebezpieczna dla naszego zdrowia. Jej stosowanie również jest problematyczne, ponieważ musimy opuścić dane pomieszczenie najlepiej na 24 godziny i w tym czasie cały czas wietrzyć. Takie preparaty powodują bowiem ataki astmy i ostre reakcje alergiczne, nawet u osób zdrowych.

Jak usunąć pleśń z szafek kuchennych? Przy pomocy octu spirytusowego. Na początku wyjmij wszystko z mebli. Ocet przelej do pojemnika z atomizerem i spryskaj powierzchnię zaatakowaną przez grzyba. Nie rozcieńczaj go. Ocet nie zrobi plam na meblach i doskonale sprawdzi się także do usuwania pleśni ze ścian.

Następnie zostaw na 3 godziny, a następnie przetrzyj powierzchnię ściereczką lub gąbką. Jeśli po przetarciu zostało kilka czarnych kropek, powtórz czynność.

Jakie preparaty zabijają pleśń?

Najlepszym środkiem jest ocet spirytusowy. Dzięki swoim właściwościom zabija bakterie, wirusy i grzyby. Równie dobrze z pleśnią radzi sobie soda oczyszczona oraz olejek herbaciany. Soda w połączeniu z octem i sokiem z cytryny pozbędzie się grzyba z silikonu i fug - w tym artykule dowiesz się, jak przygotować taki preparat.

Olejkiem herbacianym natomiast pozbędziesz się pleśni ze ściany. Olejek pachnie równie intensywnie, co ocet, jednak to ocet wietrzeje szybciej. Jak widzisz, istnieje kilka domowych środków na pozbycie się przykrego problemu bez używania agresywnych i niebezpiecznych dla zdrowia środków. Do Ciebie należy decyzja, jaki zastosujesz.

jak usunąć pleśń z szafek kuchennych.jpg
canva/cegli

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „Twin Home Experts” na YouTube

Zobacz także: