DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Jak zabezpieczyć róże na zimę? Działkowcy pokochali tę metodę, jest niezawodna
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 14.11.2023 08:55

Jak zabezpieczyć róże na zimę? Działkowcy pokochali tę metodę, jest niezawodna

jak zabezpieczyć róże na zimę?
YouTube/K&E GardenPasja

Masz róże w ogrodzie? Nie czekaj na nadejście pierwszych przymrozków. Kwiaty koniecznie zabezpiecz przed zimą, inaczej w kolejnym sezonie nic z nich nie będzie. O tej porze roku działkowcy chronią róże, wybierając najlepszą, kompleksową metodę.

Jak zabezpieczyć róże na zimę? Krzewów nie wystarczy obsypać ściółką. To jedna z czynności, jakie należy wykonać, jednak zastosowana samodzielnie nic nie da. Kompleksowa ochrona jest więc niezbędna, aby róże ponownie zakwitły.

Tego zabiegu nie wykonuj jesienią

Róże to jedne z najpiękniejszych i najbardziej popularnych kwiatów w naszych ogrodach. Kochamy je za długi okres kwitnienia, przepiękne barwy i zjawiskowy wygląd. O kwiaty musimy jednak odpowiednio zadbać, zwłaszcza w listopadzie, kiedy nieuchronnie zbliżają się mrozy i opady śniegu. Jak zabezpieczyć róże na zimę?

Wiele osób popełnia ogromny błąd w pielęgnacji i przycina róże jesienią. Ten zabieg możemy wykonać wyłącznie wtedy, gdy mamy odmiany, które kwitną raz do roku. Wtedy przycinamy je zaraz po tym, jak kwiaty opadną, a łodygi zabezpieczamy maścią przeciwgrzybiczą.

Każdy inny gatunek róż przycinamy dopiero na wiosnę, gdy temperatura na zewnątrz nie spada już poniżej 0 stopni C. Zajmijmy się jednak ochroną kwiatów o tej porze roku. Jak zabezpieczyć róże na zimę? 

jak zabezpieczyć róże na zimę.jpg
canva/chamiiewhile

Na początku kopczykowanie

Zabezpieczanie róż na zimę zaczynamy od kopczykowania, czyli usypania kopca bezpośrednio przy łodydze na wysokość około 20 cm. Najlepiej wykonać go z kompostu lub ziemi torfowej, aby dodatkowo wzmocnić kwiaty i zapewnić przepuszczalność. Unikajmy jednak torfu wysokiego - magazynuje zbyt dużo wody, co przyczynia się do gnicia korzeni.

Dodatkowo całe rabaty możemy przykryć liśćmi, korą lub szyszkami. W ten sposób zabezpieczymy korzenie przed mrozem i nie ograniczymy poboru wody. Gdy kopczykowanie jest gotowe, przechodzimy do dalszej części okrywania róż.

Działkowcy pokochali tę metodę!

Najbardziej popularną metodą zabezpieczania róż przed mrozem jest biała agrowłóknina. Materiał doskonale chroni przed silnym wiatrem i ujemnymi temperaturami. Zaletą agrowłókniny jest również to, że ogranicza utratę wody. 

Róże mają więc wszystko, czego zimą potrzebują, a w przyszłym sezonie pięknie zakwitną. Agrowłókniną owijamy nie tylko korony kwiatów, ale i całe krzewy, w tym róże pienne i drzewka różane. Agrowłókninę mocujemy przy pomocy jutowego sznurka. 

Tak przygotowane róże są gotowe na zimę i nadejście silnych mrozów.

róże.jpg
YouTube/Zielone Pogotowie

Zobacz także: