Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Zapomnij o cięciu i kopaniu. Pnia z ogrodu pozbędziesz się w prosty sposób
Kamil Świętek
Kamil Świętek 14.11.2023 08:00

Zapomnij o cięciu i kopaniu. Pnia z ogrodu pozbędziesz się w prosty sposób

Jak usunąć pień drzewa?
YouTube/Kendall Todd TheSilverGuy

Każdy z nas marzy o pięknej działce i wspaniałym ogrodzie. Niestety, podczas aranżacji podwórka rozbijamy się o naturalne bariery trudne do obejścia. Czasem są to trudne do usunięcia krzewy, innym razem drzewa rosnące w mało przemyślanym miejscu.

Te ostatnie stanowią prawdziwe wyzwanie. Przykładowo, jeśli w miejscu, w którym rośnie drzewo, wymarzyliście sobie wjazd, albo stanowisko do grillowania, po drzewie nie powinien zostać żaden ślad. Pytanie, jak usunąć pień drzewa, aby nie rozkopać całej działki?

Niechciane drzewa na działce

Najczęstszym pomysłem, który przychodzi nam na myśl, gdy chcemy radykalnie przearanżować naszą działkę, jest pozbycie się z niej drzew i krzewów. Czysta, niczym niezarośnięta działka to wspaniały obszar do pracy. Jak usunąć pień drzewa?

Nie ulega wątpliwości, że nie na każdej działce stworzymy swój wymarzony ogród. Nie każdy nas musi chcieć dalej pielęgnować stary sad, czy cieszyć się cieniem w czasie lata dawanym przez leciwego orzecha włoskiego.

Co wówczas należy zrobić? Najprościej oczywiście jest ściąć niechciane drzewa i krzewy. Samo ścięcie drzewa to jednak nie wszystko. Pozostaje pytanie, jak usunąć pień drzewa, aby to całkowicie zniknęło z naszej działki? Na szczęście mamy na to pewien pomysł.

Jak usunąć pień drzewa 2.jpg
YouTube/Kendall Todd TheSilverGuy

Jak usunąć pień drzewa z działki?

Teoretycznie pień drzewa można po prostu wykopać, prawda? Życzymy powodzenia każdemu, kto zdecyduje się wykopać korzenie orzecha włoskiego. Rozłożysta korona drzewa powinna być dla nas jasnym sygnałem, że korzenie drzewa będą zajmowały równie duży obszar.

Do najbardziej utrudniających życie drzew przy próbie ich wykopania należą przede wszystkim orzechy włoskie, klony i brzozy. Zapomnijcie również o wyrywaniu pni za pomocą ciągników.

Użycie ciężkiego sprzętu doszczętnie zdewastuje wasz trawnik i przeora waszą działkę tak, że będziecie zastanawiać się, czym ją wyrównać. W takim razie, jak usunąć pień drzewa w bezpieczny i skuteczny sposób?

Nietypowe usuwanie pnia drzewa. Zapomnij o cięciu i kopaniu

Polecamy podejść do tematu w nietypowy sposób. Jeśli nie wiecie, jak usunąć pień drzewa, zalecamy wykorzystanie soli Epsom, znanej pod nazwą soli angielskiej, czy gorzkiej. 

W tym celu zetnijcie pień jak najbliżej ziemi. Następnie warto wykonać w pniu kilka otworów wiertarką. Kolejno otwory zasypujemy wspomnianym środkiem i zalewamy wodą.

Jeśli wszystko zadziała poprawnie, po kilku tygodniach zauważycie, że pień rozpada się. Wówczas będzie można przystąpić do usuwania resztek. Chociaż metoda ta wymaga cierpliwości, zdecydowania efekt jest wart poświęconego czasu. Gorąco polecamy spróbować.

Jak usunąć pień drzewa 3.jpg
YouTube/Kendall Todd TheSilverGuy

Zobacz także: