Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Nowy gatunek szerszeni w Europie. Może budzić lęk
Kamil Świętek
Kamil Świętek 20.06.2024 07:20

Nowy gatunek szerszeni w Europie. Może budzić lęk

Szerszenie
Fot. Canva/Kaphoto

Szerszenie niezależnie od gatunku budzą respekt wielu ogrodników i miłośników spędzania czasu na świeżym powietrzu. Czy jednak wiecie, który z nich jest najgroźniejszy?

Eksperci alarmują, że na terenie Polski pojawił się nowy gatunek szerszeni. Przybysze z Azji rozpalają wyobraźnię wielu osób. Nic w tym dziwnego – ich rozmiary są imponujące.

Nowy gatunek szerszenia w Polsce

Szerszenie azjatyckie w Polsce budzą jeszcze większy strach niż nasze polskie odpowiedniki. Królowe osiągają nawet do 7 cm długości, a rasa ta uznawana jest za bardzo agresywną.

Szerszenie azjatyckie odkryto w Europie w 2004 roku we Francji. Prawdopodobnie przywędrowały tam w przesyłkach z Chin. Od tego czasu gatunek ten bardzo mocno się rozprzestrzenił.

Szacuje się, że zasięg występowania szerszeni azjatyckich rozszerza się o 100 km każdego toku. Już w 2021 roku wykryto je w zachodnich Niemczech, a obecnie coraz częściej słyszy się o ich występowania również w Polsce.

Szerszenie 2.jpg
Fot. Canva/kororokerokero, Getty Images

Jak wygląda szerszeń azjatycki?

Standardowo szerszeń azjatycki dorasta do 30 mm (królowe mogą być większe). Poznamy go po ciemnobrązowej przedniej części ciała. Sekcja brzuszna przybiera kolor ciemnobrązowy z żółtymi pasami, a tylna przechodzi w czarno-brązowy odcień.

Zdecydowanie jednak bardziej niż na wygląd powinniśmy zwrócić uwagę na zagrożenie, jakie wspomniany owad stwarza. Ukąszenie szerzenia azjatyckiego jest bolesne i to o wiele bardziej od użądlenia osy. Odpowiada za acetylocholina zawarta w jadzie, która potęguje ból.

Czy szerszeń azjatycki jest zagrożeniem dla człowieka?

Jeśli nie jesteście uczuleni na jad szerszeni, nie macie się czego obawiać. Niestety, owady te są poważnym zagrożeniem dla os. Jedno gniazdo szerszeni w ciągu roku może zabić nawet 20 tys. pszczół. Dlatego też pszczelarze robią, co mogą, aby uchronić się przed tą zarazą.

Aby ochronić się przed szerszeniami azjatyckimi, należy regularnie usuwać ich gniazda. Należy jednak powierzyć takiego typy zadanie specjalistą. Owady te będą zaciekle bronić swojego gniazda, co tylko zwiększa ryzyko użądlenia.

Szerszenie 3.jpg
Fot. Canva/kororokerokero, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE: