Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Jedyne w swoim rodzaju jabłka. Rosną tylko w Polsce
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 10.12.2023 18:47

Jedyne w swoim rodzaju jabłka. Rosną tylko w Polsce

jabłka
Pixabay / Hans

Polska jest jednym z liderów, jeżeli chodzi o hodowlę jabłek. W naszych rodzimych sadach co roku zbiera się około 4 milinów ton tych owoców. Okazuje się, że wśród nich są też unikatowe okazy. Jeden rodzaj rośnie tylko u nas, a konkretniej w województwie lubelskim.

Jabłka z tego województwa trafiły na listę Produktów Tradycyjnych. Cechują się wysoką jakością, są soczyste i przepyszne. Jakie jabłka znajdziemy tylko w jednej polskiej gminie?

Polska liderem w hodowli jabłek

W zeszłym roku produkcja jabłek w Polsce sięgnęła 4,2 milionów ton. Co ciekawe tylko 20 procent zjadamy. Reszta zbieranych w sadach jabłek przerabiana jest na różnego rodzaju przetwory.

Mamy też dwa rejony, które zdecydowanie są liderami, jeżeli chodzi o produkcję jabłek w Polsce. Właśnie w tych miejscach jest najwięcej sadów. Dokładniej chodzi o Mazowsze oraz Lubelszczyznę.

W województwie lubelskim znalazł się też jeden unikatowy rodzaj jabłek, który trafił na listę Produktów Tradycyjnych. Te konkretne owoce produkowane są przez trójkę braci, którzy od lat dbają o ich jakość. Skąd dokładnie pochodzą niezwykłe jabłka?

jabłka
Canva / Helios8, Getty Images

Jedyne takie jabłka w Polsce

Unikatowe jabłka rosną w gminie Fajsławice. Produkowane są przez braci, którzy od lat kontynuują tradycję rolniczą ich rodziny. Jabłka hodowane przez Damiana, Rafała i Adriana Palusów są wyjątkowe i niepowtarzalne.

Jabłka Fajsławickie trafiły na listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w tym roku. Doceniona została staranność, z jaką bracia dbają o owoce.

Wyjątkowe jabłka czasem możemy znaleźć w polskich sklepach, jednak sporo z nich trafia na rynki zagraniczne. Jak rozpoznać słynne Jabłka Fajsławickie, które hodują bracia z województwa lubelskiego?

Jak rozpoznać Jabłka Fajsławickie?

Unikatowe Jabłka Fajsławickie są okrągłe i intensywnie rumiane. Mają kremowy i bardzo soczysty miąższ. Jak duże są jabłka z województwa lubelskiego? Osiągają od 6,5 cm do 9 cm średnicy.

Wszyscy, którzy chociaż raz spróbują tych jabłek, będą chcieli do nich wrócić. Jabłka Fajsławickie mają wyrazisty smak. Są słodkie, ale zarazem delikatnie kwaśne. 

jabłka
Gmina Fajsławice/ zdjęcie autorstwa D. Palus

Zobacz także: