DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Jesienią rozsypuje na glebie biały proszek. Ogród staje się nie do poznania
kadr z filmu pochodzi z kanału Z PLANTĄ W OGRODZIE na YouTube

Jesienią rozsypuje na glebie biały proszek. Ogród staje się nie do poznania

28 października 2023
Autor tekstu: Patrycja Grzebyk

Jesień to idealny moment na wykonanie kilku zabiegów w ogrodzie. W tym czasie warto zadbać o glebę. Możemy ją nawieźć, odkazić, a także zadbać o jej wapnowanie. Ten zabieg wykonuję regularnie. Dzięki temu rośliny pięknie się rozwijają.

Wapnowanie gleby jest bardzo ważne dla roślin w ogrodzie. Może wpłynąć na wygląd i stan naszego trawnika. Dlaczego warto wykonać ten zabieg?

Dlaczego wapnuje glebę?

Gleba w ogrodzie może mieć różny odczyn. Zwykle jest delikatnie kwaśna i właśnie taką uwielbia większość roślin. Jednak z czasem może zakwaszać się coraz bardziej. Dlatego co jakiś czas warto wykonać zabieg wapnowania gleby.

Wapnowanie gleby ma na celu przywrócenie mniej kwaśnego odczynu ziemi. To niezwykle ważny zabieg, który może znacząco wpłynąć na stan roślin w ogrodzie oraz wygląd trawnika. Kiedy najlepiej to zrobić?

Zabieg wapnowania gleby warto wykonać jesienią, kiedy część roślin powoli przechodzi w stan hibernacji. Ziemia jest w tym czasie gotowa do pielęgnacji, a wiosną i latem takie działanie sprawi, że rośliny będą pięknie się prezentować.

wapnowanie gleby
Canva / Monkey Business Images

Jak wykonać zabieg wapnowania gleby?

Po wapnowaniu nie należy w glebie sadzić roślin. Najlepiej do zabiegu sprawdzają się nawozy wapniowe dostępne w sklepach. Należy pamiętać, że nie wolno łączyć ich z innymi preparatami. Dopiero po 2-3 tygodniach możemy nawieźć ziemię innym nawozem.

Ilość preparatu potrzebnego do wapnowania gleby dobieramy pod kątem tego, jaki odczyn ma ziemia w naszym ogrodzie. Do wszystkich rodzajów ziemi możemy zastosować wapno węglanowe. Dlaczego wapnowanie jest takie ważne?

Wapnowanie wpływa na jakość gleby

Wapnowanie gleby sprawi, że odczyn ziemi w ogrodzie się zmieni, ale to nie wszystko. Zabieg ten sprawi, że podłoże będzie bardziej przepuszczalne. Dodatkowo wapnowanie poprawia stan próchnicy w ogrodzie.

Wapnowanie sprawi, że w przyszłym roku w ogrodzie rośliny będą miały idealny odczyn. Szybciej się ukorzenią i lepiej rozwiną.

wapnowanie gleby
Canva / Khaligo, Getty Images

Zobacz też:

Mój dziadek wysiewa ją jesienią. Tak poprawia żyzność gleby w ogrodzie
Nigdy nie zostawiaj otwartych drzwi pralki. To duży błąd
Obserwuj nas w
autor
Patrycja Grzebyk

Redaktor portalu Domek i Ogródek. Szukam dla Was sposobów na to, jak ułatwić wykonywanie domowych obowiązków. Prywatnie jestem roślinomaniaczką z domem pełnym wyjątkowych okazów i właścicielką psa, który doskonale wie, jak porządnie w domu nabrudzić.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy