Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Jeśli znajdziesz tę roślinę jesteś szczęściarzem. Wiele zyskasz
Wiktoria Wihan
Wiktoria Wihan 01.04.2024 13:47

Jeśli znajdziesz tę roślinę jesteś szczęściarzem. Wiele zyskasz

jasnota purpurowa
Fot. Youtube/tymaherbs2076

Jasnota purpurowa jest rośliną o nadzwyczajnych właściwościach. Mimo to, choć występuje na terenie całej Polski, zwykle traktowana jest jako chwast i tępiona. Na tego, komu uda się ją odnaleźć, będzie czekać cała gama wspaniałych przepisów, w których można zastosować tę roślinę. Nie tak łatwo jednak ją odnaleźć w gąszczu traw.

Jasnota purpurowa znana jest przede wszystkim ze swoich właściwości leczniczych, o czym wie zaledwie garstka osób. Reszta uważa ją za zwykły chwast. Gdy w sieci pojawiło się jej zdjęcie, doświadczeni ogrodnicy i zielarze podzielili się swoimi pomysłami na wykorzystanie jej w kuchni i w domowej apteczce.

Jasnota purpurowa jest bardzo niedoceniana

Jasnota purpurowa jest rośliną, którą z powodzeniem możemy odnaleźć w każdym zakątku Polski, choć preferuje przede wszystkim żyzne, gliniaste gleby. Ze względu na swoją pospolitość, ten gatunek rośliny doczekał się kilku nazw, które nie pozwalają go dobrze zidentyfikować, np. pokrzywa kwitnąca czy jasnota szkarłatna. Powszechnie uważana jest za chwast, mimo iż wykazuje działanie lecznicze. Rolnicy jej nie znoszą, ponieważ bardzo szybko się rozwija i zabiera z gleby innym roślinom cenne składniki odżywcze oraz wodę.

Ze względu na jej podobieństwo do pokrzywy, wiele osób zauważając ją w swoim domowym ogródku, również pragnie wytępić jasnotę purpurową. Jest ona bardzo niedoceniana, choć można wykorzystać ją w naprawdę rozmaity sposób. Znajdzie zastosowanie nie tylko w kuchni, dodawana do potraw, ale również w domowej apteczce, jako środek o prozdrowotnych właściwościach.

Gdzie szukać jasnoty purpurowej? Niełatwo ją znaleźć

Jasnota purpurowa niestety jest bardzo często mylona z pokrzywą, dlatego wiele osób, mijając ją w lesie lub nawet własnym ogrodzie, nie zwraca na nią uwagi. To sprawia, że choć jest ona dość pospolita, nie każdy potrafi ją dostrzec i pomyśleć o tym, by ją zebrać. Teraz, gdy już wiemy, że nie warto przechodzić obok niej obojętnie, możemy zastanowić się, gdzie dokładnie jej szukać. Warto przy tym pamiętać, by zbiorów dokonywać w miejscach niepryskanych czy zanieczyszczonych, a także nie zbierać ziół, jeśli nie mamy pewności, że wiemy dokładnie co to za gatunek.

Jasnota purpurowa występuje w uprawach okopowych, zbożowych, a także na ścierniskach i stanowiskach ruderalnych. Nie zdziw się, jeśli znajdziesz ją również we własnym ogrodzie. Roślina zaczyna kwitnąć w kwietniu i to właśnie na przełomie tego miesiąca oraz maja zaczynamy ją zbierać. Do czego wówczas ją wykorzystać?

Projekt bez nazwy - 2024-04-01T102810.330.png
Jasnota purpurowa. Fot. Wikimedia Commons/Robert Flogaus-Faust 

Do czego można wykorzystać jasnotę purpurową? Internauci zaskoczyli pomysłami

Jasnota purpurowa ma zbawienne działanie dla naszego układu pokarmowego. Wspomaga wydzielanie soku żołądkowego i żółci, do tego działa ochronnie na wątrobę. Zapobiega niestrawnościom, pomaga w trawieniu białek. Działa bakteriobójczo i bakteriostatycznie, przez co może być stosowana przy zatruciach pokarmowych. Dodatkowo hamuje ona nadmierne krwawienia miesiączkowe oraz zmniejsza dolegliwości z nimi związane. Pomaga przy bólach pleców, dzięki właściwościom rozluźniającym; łagodzi również bóle głowy i obniża ciśnienie krwi. Co więcej, dzięki charakterystycznemu smakowi idealnie sprawdzi się w kuchni jako dodatek do potraw.

W sieci znajduje się cała gama przepisów, do których można wykorzystać jasnotę purpurową. Gdy na grupie “Rozpoznajemy zioła, chwasty i grzyby” na Facebooku pojawiło się jej zdjęcie, internauci podzielili się swoimi pomysłami na jej zastosowanie.

  • Nastawcie sobie ocet z jasnoty. Przepis identyczny jak ocet jabłkowy.
  • Ja dodaję do rosołu.
  • Można ją jeść w zupie lub duszoną na masełku z czosnkiem – mogliśmy przeczytać w komentarzach.

Oprócz powyższych zastosowań z jasnoty purpurowej można przygotować nalewkę, napar, a nawet miód!

Projekt bez nazwy - 2024-04-01T102846.134.png
Jasnota purpurowa. Fot. Wikimedia Commons/Robert Flogaus-Faust 

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „Tyma Herbs” na YouTube.

Zobacz też: