Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Wbij w ziemię przy ogórkach. Dzięki temu plony mogą być rekordowe
Paulina Korzec
Paulina Korzec 22.06.2024 11:51

Wbij w ziemię przy ogórkach. Dzięki temu plony mogą być rekordowe

Ogórki
Fot. YouTube/infouprawa

Ogórki to bez wątpienia jedne z najczęściej uprawianych warzyw w naszych ogrodach. Nie mają wygórowanych wymagań, szybko rosną i obficie plonują, jeśli tylko będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Jeśli zależy nam na zbiorach większej ilości warzyw, warto także zastosować jeden prosty trik, który znacznie ułatwi uprawę ogórków i wpłynie korzystnie na ilość oraz jakość plonów. Chodzi tu o wykorzystanie podpór.

Tak uprawiaj ogórki, by lepiej plonowały

Uprawa na podporach, zwana również uprawą pionową, polega na wykorzystaniu specjalnych konstrukcji, po której ogórki będą pięły się ku górze. Od razu trzeba zaznaczyć, że ogórki można uprawiać na dwa sposoby: zarówno na płasko, jak i na podporach. Ta druga metoda niesie ze sobą wiele korzyści.

Przede wszystkim uprawa pionowa wiąże się z lepszą cyrkulacją powietrza i łatwiejszym dostępem do światła słonecznego. Również podlewanie tak uprawianych ogórków jest bardziej efektywne - nie odbywa się po liściach, a woda trafia bezpośrednio w okolice korzeni roślin. To wszystko zapobiega rozwojowi chorób grzybowych; ogórki rosną zdrowe i dorodne.

Uprawa na podporach to także wygoda - takie ogórki po prostu łatwiej jest zbierać. Również owady zapylające mają lepszy dostęp do kwiatów.

Jakie ogórki uprawiać na podporach?

Jak wspominaliśmy, ogórki można uprawiać zarówno na płasko, jak i w pionie, jednak istnieją odmiany, które lepiej umieścić w gruncie przy podporach. Należą do nich ogórki z odmian mieszańcowych oznaczonych symbolem F1.

Na uprawę przy podporach możemy wybrać m.in. ogórki Octopus F1, Zefir, Ares, Ozyrys czy Ikar. Uprawiając te ogórki na podporach, możemy skorzystać z zasad uprawy współrzędnej i w sąsiedztwie posiać marchew, fasolę, groch, czosnek czy pietruszkę.

Jak wykonać podpory do ogórków?

Podpory do ogórków możemy wykonać na kilka sposobów. Najprościej uprawiać ogórki przy płocie, w osłoniętym, słonecznym miejscu. Konstrukcję możemy także wykonać samodzielnie, jako podstawę wykorzystując wbite w ziemię słupki. Powinny być wysokie na ok. 2 m i oddalone o ok. 5 m od siebie.

Na tak wykonanych palikach będzie opierać się konstrukcja z drutu, który połączy kolejne słupki. Drut umieszczamy na dwóch wysokościach: 20 cm od poziomu podłoża oraz na samej górze. Można również utworzyć drucianą siatkę, po której będą pięły się ogórki.

Jeśli warzywa uprawiamy w szklarni, możemy po prostu przywiązać sznurki zwieszające się do grządek lub donic, po których rośliny także mogą piąć się ku górze.

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału infouprawa na YouTube.

Zobacz także: