Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Kiedy zrywać gruszki i jabłka? Ogrodnicy zalecają zerwanie ich tylko wtedy
Kamil Świętek
Kamil Świętek 27.09.2023 19:46

Kiedy zrywać gruszki i jabłka? Ogrodnicy zalecają zerwanie ich tylko wtedy

Gruszki i jabłka
Canva/Traci L Smith's Images; Canva/George Dolgikh

Jesień to pora na zbiór gruszek i jabłek. Wielu ogrodników nie wie jednak w jakim terminie najlepiej zbierać te owoce. Okazuje się, że termin nie jest tutaj przypadkowy. W tym artykule przestawimy wam, kiedy najlepiej zrywać gruszki i jabłka.

W ogrodnictwie panuje popularny mit, że należy zbierać tylko idealnie dojrzałe owoce. Jak wiadomo, to właśnie ona stają się przekąską dla licznych insektów, a często przespanie terminu zbierania gruszek i jabłek o kilka dni może prowadzić do istnej katastrofy.

Kiedy zbierać gruszki i jabłka?

Rozważania na temat tego, kiedy zbierać gruszki i jabłka można by zacząć od stwierdzenia: „To zależy”. Zbiór owoców uzależniony jest często od pogody oraz samego terminu dojrzewania. W przypadku gruszek i jabłek nie zawsze trzeba czekać, aż te same spadną z drzewa.

Jeśli owoce mają już określoną barwę, widać na nich rumieńce a ich nasiona brązowieją, należy je niezwłocznie zebrać. Jest to niezmiernie ważne. Jeśli owoce będą wisieć na drzewie zbyt długo, mogą się zacząć psuć albo opadać z drzewa.

Jeśli chcecie zachować najwyższą jakość Waszych plonów, nierozsądnym jest czekać aż do tego momentu. Nie musimy przypominać, że gruszki i jabłka przy uderzeniu o ziemie są permanentnie uszkadzane. Jeśli tylko macie możliwość, zrywajcie je bezpiecznie z drzewa.

Gruszki i jabłka 2.jpg
Canva/Kshavratskaya, Getty Images

Kiedy zbierać jabłka?

Termin zbioru jabłek zależy przede wszystkim od ich rodzaju. Wczesne odmiany, takie jak papierówki można zbierać już latem. Na nieco później dojrzewające jabłka będzie trzeba poczekać aż do jesieni. Uważa się jednak, że druga połowa września to termin graniczny, po którym rozpoczyna się sezon na jabłka.

To właśnie wtedy sadownicy zbierają gatunki takie jak Lobo czy Kosztele. Nie jest to oczywiście reguła. Przykładowo gatunki takie jak Szampiony, Glostery, czy Jonagoldy powinno się zbierać na przełomie września i października, aczkolwiek wielu sadowników robi to wcześniej.

Kiedy zbierać gruszki?

Gruszki podobnie jak jabłka można podzielić na letnie i jesienne. Już latem można na targowiskach spotkać odmiany takie jak Klapsy, natomiast na Konferencje trzeba będzie poczekać aż do końca września.

Na przełomie września i października zbiera się z kolei odmiany, które są prostsze do przechowywania. Mowa tutaj o gatunkach takich jak Komisówki, Lukasówki, czy Generał Leclerc.

W kwestii przechowywania warto zauważyć, że gruszki i jabłka muszą mieć stały dostęp do powietrza. Jabłka przechowuje się w temperaturze od 0 do 3 stopni Celsjusza, z kolei gruszki w temperaturze od 0 do 1 stopnia Celsjusza. Warto także dobrze zabezpieczyć zbiory przed gryzoniami.

Gruszki i jabłka 3.jpg
Canva/MarioGuti, Getty Images Signature

Zobacz także: