Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Kluczowy zabieg jabłoni. Zrób w czerwcu, a zbierzesz kilogramy owoców
Kamil Świętek
Kamil Świętek 17.06.2024 13:54

Kluczowy zabieg jabłoni. Zrób w czerwcu, a zbierzesz kilogramy owoców

Jabłoń
Fot. Canva/jacquesdurocher

Sad pełen jabłoni to marzenie wielu. Niepowtarzalny klimat, przepięknie kwitnące drzewa i naturalne, aromatyczne jabłka – czas jakby na chwilę stanął w miejscu.

Aby jednak cieszyć się tym ikonicznym widokiem, o jabłonie należy odpowiednio zadbać. Kluczowy zabieg przypada już na czerwiec. Czy wiecie co zrobić, aby zbierane jabłka przeliczać na koszyki?

Jak pielęgnować jabłoń w czerwcu?

Omówienie całego cyklu pielęgnacyjnego jabłoni to temat złożony, który z pewnością nie zmieściłby się w jednym artykule. Dlatego też niniejszym skupimy się letnim cięciu jabłoni, czyli zabiegu, który trzeba przeprowadzić, aby cieszyć się pięknymi plonami.

Letnie cięcie jabłoni jest niezbędne do „prześwietlenia” korony drzewa, która do tego czasu mogła nieco za bardzo się zagęścić. Odpowiadają za to tzw. „wilki”, czyli cienkie pędy, które rosną pionowo w górę i zagęszczają koronę drzewa.

Oczywiście „zaduch” panujący wewnątrz drzewa niekorzystnie wpływa na rozrost jabłoni i jej owocowanie. Dlatego też wszelkie wyrastające pędy, przekraczające 40 cm usuwamy. Te mniejsze musimy zostawić, gdyż mogą się na nich znajdować pąki kwiatowe.

Jabłoń 2.jpg
Fot. Canva/Kaboompics .com, Pexels

Kiedy wykonać letnie cięcie jabłoni?

Letnie cięcie jabłoni przeprowadzamy zwykle 3-4 tygodni przed terminem zbiorów. Na wczesnych odmianach (sierpniowych) cięcie przeprowadzamy już w czerwcu, na późnych – pod koniec sierpnia.

Mimo wszystko w procesie tym kluczowy jest czerwiec. To doskonały miesiąc, aby przypomnieć sobie, jakie odmiany jabłoni mamy w sadzie i kiedy należy rozpocząć proces cięcia. Na szczęście w określeniu terminu prac pomoże nam kalendarz cięcia.

Które odmiany można ciąć już w czerwcu?

Letnie cięcie jabłoni w czerwcu można przeprowadzić na wczesnych odmianach takich jak Geneva Early i Piros. Od pierwszych tygodni lipca możemy śmiało ciąć odmiany Paulared, Rubin, czy Rubinola. Z kolei dopiero w drugiej połowie lipca przycinamy Caleste, Katje i Summeredy.

Wraz z początkiem sierpnia letnie cięcie jabłoni przeprowadzamy na odmianach Delikates i Jester. W ostatnich tygodniach sierpnia warto przyciąć także: Gale, Ligole, Jonagoldy, Melrosy i Idaredy.

Jak widzicie, wybór odpowiedniego okresu do przycinania jabłoni jest niezmiernie ważny. Mamy jednak pewność, że jeśli zastosujecie się do naszych porad, będziecie zbierać jabłka z waszego przydomowego sadu całymi kilogramami.

Jabłoń 3.jpg
Fot. Canva/Oldiefan, pixabay

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: Owoce drzewa sad