Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Podlewaj ogórki, pomidora i paprykę. Plony będą nie z tej ziemi
Kamil Świętek
Kamil Świętek 17.06.2024 08:50

Podlewaj ogórki, pomidora i paprykę. Plony będą nie z tej ziemi

Nawóz
Fot. Canva/swkunst, Getty Images

Zapewne wielu z was już cieszy się z pięknie rosnących roślinek i zawiązujących się plonów. Czy jednak wiecie, jak zagwarantować sobie przepiękne zbiory?

Wcale nie musicie stosować specjalistycznej chemii. Wystarczy zastosować domowe nawozy, aby wszyscy zazdrościli wam waszych upraw.

Zastosuj naturalne odżywki i poczuj różnicę

Zdecydowanie nic nie daje tak ogromnej satysfakcji, jak wyhodowanie własnych roślinek. Za prawidłowe dojrzewanie warzyw poza naszą pracą i doborem odpowiedniego stanowiska, odpowiada oczywiście dobór odżywek do roślin.

W tym celu wielu ogrodników wykorzystuje w ogrodzie drożdże. Ten naturalny nawóz doskonale sprawdza się, jako środek chroniący pomidory, ziemniaki i górki przed zarazą ziemniaczaną.

Niektórzy ogrodnicy wykorzystują również popiół drzewny, który dostarcza roślinom bogactwo potasu, fosforu i wapnia. Ponadto wykorzystanie popiołu drzewnego w ogrodzie może przyczyniać się do zmniejszenia ilości szkodników.
 

Nawóz 2.jpg
Fot. Canva/Josfor, Getty Images

Ten nawóz przyspieszy wzrost roślin

Jeśli chcecie, aby wasze rośliny rozwijały się poprawnie i wydały wspaniały plon, gorąco zachęcamy was do zastosowania w ogrodzie domowego nawozu.

Zmieszajcie 100 gramów świeżych drożdży z jedną szklanką cukru. Po godzinie zalecamy dodać do mieszaniny jedną łyżkę miodu i około kilograma popiołu drzewnego.

Teraz pozostało całość zalać 10 litrami wody (najlepiej deszczówki). Całość dokładnie mieszamy. Tak przygotowany nawóz jest gotowy do wykorzystania w ogrodzie.

Wasze warzywa będą rosły jak na drożdżach

Tak przygotowaną mieszanką zalecamy podlewanie roślin raz na 7-10 dni. Dzięki temu wasze rośliny będą dosłownie rosły jak na drożdżach. Połączenie właściwości kilku składników to nie tylko gwarancja poprawnego wzrostu roślin, ale również dodatkowa ochrona ich przed szkodnikami i chorobami grzybowymi.

Co więcej, jeśli przecedzicie nawóz, przelejecie do butelki z atomizerem i spryskacie rośliny, zagwarantujecie im szybkie dostarczenie niezbędnych składników odżywczych. 

Mało tego, wspomniany nawóz z powodzeniem możecie stosować również na krzewy owocowe, takie jak: agrest, aronia, porzeczki, czy maliny, dzięki czemu wykorzystacie właściwości domowego specyfiku w pełni.

Nawóz 3.jpg
Fot. Canva/pixelshot

ZOBACZ TAKŻE: