Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Zbierz w lesie i zalej wodą. Przyspieszysz wzrost warzyw
Kamil Świętek
Kamil Świętek 17.06.2024 10:01

Zbierz w lesie i zalej wodą. Przyspieszysz wzrost warzyw

Podlewanie warzyw
Fot. YouTube/Slick Garden

Uprawianie własnych warzyw w ogrodzie przynosi ogromną satysfakcję zwłaszcza wtedy, gdy te wydają piękny plon. Aby jednak móc się nim cieszyć, czeka nas sporo pracy.

Wiele mówi się o stosowaniu odpowiednich nawozów do warzyw, ale jest coś jeszcze ważniejszego. Podlewanie warzyw to kwestia często bagatelizowana, a to właśnie od jej jakości i częstotliwości zależy efekt naszych upraw.

Podlewanie warzyw kluczem do sukcesu?

Ilekroć czytamy na forach ogrodniczych o problemach z prawidłowym rozwojem roślin, jak mantrę widzimy jeden powtarzający się schemat: „Przelałem/przesuszyłem rośliny. Co dalej?”. Czy podlewanie warzyw faktycznie sprawia nam taką trudność.

Okazuje się, że tak. Niektóre z nich w słoneczne dni wymagają nawet dwukrotnego podlewania, inne z kolei zadowolą się podlewaniem raz w tygodniu.

Z drugiej strony, rośliny trzeba przecież również nawozić. Mało kto jednak myśli o tym, że nawóz do warzyw w formie płynnej, to także woda, którą pochłonie roślina – tak, w trosce o rośliny możemy je przelać.

Podlewanie warzyw 2.jpg
Fot. Canva/Jevtic, Getty Images

Nie popełniaj tych błędów podczas podlewania warzyw

Jeśli nie wiesz, jak podlewać warzywa, stosuj te proste metody. Po pierwsze podlewanie warzyw zawsze przeprowadzaj na chłodnych roślinach. Pamiętaj o tym, że wiele warzyw lepiej znosi bardziej obfite, a rzadsze podlewanie, niż częste, ale skromne.

Jeśli uprawiasz rośliny, które wymagają naprawdę dużego nawodnienia, rozważ ich ściółkowanie. Z kolei przy uprawach doniczkowych, pomocny będzie drenaż, aby roślina mogła wydalać nadmiar wody.

Ten nawóz do warzyw przyspieszy ich wzrost

Czasem jednak mimo stosowania się do zaleceń sztuki ogrodniczej, warzywa i tak nie chcą rosnąć. Na nic zda się tutaj ich przesadzanie, czy normowanie ilości wody – one potrzebują czegoś więcej.

Dlatego też zastosujcie prosty domowy nawóz do warzyw. Do jego wykonania będziemy potrzebować wiaderka oczyszczonych szyszek sosnowych. Te zalewamy 2 litrami wody i gotujemy przez 20 minut. Po ostygnięciu wywaru przecedzamy i przelewamy napar do butelki.

Tak przygotowana odżywka wymaga rozcieńczenia. Na każdy litr wody stosujemy 50 ml nawozu do warzyw. Ten stosowany raz na dwa tygodnie  znacząco przyspieszy wzrost naszych roślin, poprawi ich odporność na warunki atmosferyczne, a także uodporni je na choroby i przyspieszy kwitnienie. Czy można chcieć czegoś więcej?

Podlewanie warzyw 3.jpg
Fot. Canva/Iouri Dovnarovich, Getty Images

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „Slick Garden” na YouTube

ZOBACZ TAKŻE: