Kluczowy zabieg pomidorów. Wykonuj regularnie, a zbiory będą wielkie
Obrywanie pędów pomidorów to niezmiernie ważne zabieg pielęgnacyjny. Niestety, wciąż wiele osób nie wie, w jakim celu należy ograniczać masę zieloną pomidora.
Tymczasem dzięki tej czynności pomidory nie tylko zdrowiej się rozwijają, ale wydają bogatszy plon. Jeśli zastanawiacie się jak usuwać pędy pomidorów poprawnie, koniecznie zapoznajcie się z naszymi poradami.
Dlaczego obrywanie pędów pomidorów jest tak istotne?
Obrywanie pędów pomidorów to kluczowy zabieg pielęgnacyjny. Dzięki niemu możemy cieszyć się pięknymi plonami i zdrowymi roślinami. Jak to możliwe?
Jeśli liście pomidorów mają kontakt z wilgotnym podłożem, zachodzi na nich proces gnilny. Sprzyja to powstawaniu licznych chorób grzybowych. Ponadto roślina zużywa znaczną ilość energii do utrzymania swoich liści, a przecież może przekierować ją w rozwój owoców.
Warto jednak zaznaczyć, że wraz z obrywaniem pędów pomidorów, te kończą swój okres wegetacyjny. Dlatego też czynność tę zaleca się przeprowadzić pod koniec września.
Kiedy usuwać pędy pomidorów?
Jeśli chcemy usunąć pędy pomidorów przed wrześniem, możemy to zrobić w czterech przypadkach:
- jeśli te żółkną;
- dotykają ziemi;
- przejawiają objawy choroby grzybowej;
- rosną pod najniższym gronem, stosunkowo blisko ziemi.
Obrywanie pędów pomidorów należy przeprowadzić wyłącznie w ciepłe, słoneczne dni, gdyż nadmierna wilgotność może sprzyjać rozwojowi grzybów i bakterii.
Jak usuwać pędy pomidorów?
Skoro wiecie już, jak istotnym zabiegiem jest obrywanie pędów pomidorów, pora zastanowić się nad tym, jak to robić. Przede wszystkim należy zacząć od przygotowania odpowiednich narzędzi. Przydatny będzie ostry, czysty sekator (polecamy umyć go przed obrywaniem pędów pomidorów mydłem potasowym).
Jak usunąć pędy pomidorów? Koniecznie przy samym trzonie rośliny . Nie zostawiamy „kikutów”, gdyż staną się one wyłącznie siedliskiem bakterii i grzybów.
Warto wspomnieć również o tym, aby podczas obrywania pędów pomidorów nie szarpać ich. Im mniejszą „ranę” zostawicie na roślinie, tym lepiej. Niektórzy ogrodnicy usuwają również tzw. wilki. Są to dodatkowe pędy wyrastające pomiędzy pędami a przewodnikiem. Jeśli widzicie, że Wasz krzak staje się za bardzo zagęszczony, a wilki rozwijają się nadmiernie (co może prowadzić do gorszego rozwoju owoców), warto usunąć je podobnie jak pędy.
ZOBACZ TAKŻE:
- Od lat wkładam karton do kosza na śmieci. Gdy dowiesz się dlaczego, też zaczniesz
- Kratkę wentylacyjną trzeba myć przynajmniej raz w miesiącu. Tak ja to robię
- Uprawiasz paprykę, ogórki lub pomidory? Ta odżywka je wzmocni
Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału infouprawa na YouTubie