DomekIOgrodek.pl Porady domowe Kratkę wentylacyjną trzeba myć przynajmniej raz w miesiącu. Tak ja to robię
Fot. YouTube/Drewutnia Michała

Kratkę wentylacyjną trzeba myć przynajmniej raz w miesiącu. Tak ja to robię

13 maja 2024
Autor tekstu: Paulina Korzec

Sprzątając w domu, nie zawsze pamiętamy o wszystkich zakamarkach. Przestrzeń za kanapą, okap kuchenny czy tylny panel lodówki to nie jedyne miejsca, które mogą umknąć naszej uwadze.

Często zapominamy o czyszczeniu kratki wentylacyjnej, a to poważny błąd. Usunięcie brudu z tego miejsca to kwestia nie tylko estetyki, ale też zdrowia. Dlaczego?

Brudna kratka wentylacyjna nie tylko szpeci

Kratki wentylacyjne to zlokalizowane najczęściej w kuchni i łazience otwory umożliwiające cyrkulację powietrza w mieszkaniu . Dzięki nim pozbywamy się zanieczyszczeń i uzyskujemy dostęp do świeżego powietrza.

Posiadanie kratek wentylacyjnych jest obowiązkowe, tak samo jak ich regularne czyszczenie. Brud zalegający w tym miejscu uniemożliwia bowiem wymianę powietrza , a to może mieć katastrofalne skutki dla naszego zdrowia .

Niedostateczna wymiana powietrza sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. Ponadto zalegający kurz to źródło alergenów, czyli roztoczy. Jeśli więc chcemy pozbyć się z domu nie tylko brudu, ale też bakterii, wirusów i innych chorobotwórczych drobnoustrojów, musimy regularnie czyścić kratkę wentylacyjną , by pozostała ona drożna .

Kratka
Fot. Canva/tab1962

Masz zmywarkę? Po problemie!

Aby dokładnie wyczyścić kratkę wentylacyjną, zdejmujemy ją ze ściany i ścieramy kurz oraz większe zanieczyszczenia. Następnie moczymy ją przez kilkanaście minut w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń.

Tak przygotowaną kratkę umieszczamy w zmywarce, gdzie tak jak inne naczynia zostanie dokładnie wyczyszczona. Dodatkowo wysoka temperatura w zmywarce pomoże pozbyć się szkodliwych mikroorganizmów , bakterii i innych patogenów.

Nie masz zmywarki? Użyj sody

Jeśli nie posiadamy zmywarki do naczyń lub też chcemy skorzystać z domowej metody czyszczenia kratki wentylacyjnej, to nic prostszego. Postępujemy tak samo jak w przypadku mycia w zmywarce, czyli zamaczamy kratkę w wodzie z płynem , przeprowadzając wstępne czyszczenie .

Następnie szorujemy kratkę małą szczoteczką, np. do zębów, a najmniejsze szczeliny doczyszczamy przy pomocy patyczka do uszu. Tak przygotowaną kratkę zasypujemy sodą oczyszczoną i pozostawiamy na kilkanaście minut.

Soda zadziała w dwojaki sposób - doczyści plastik i sprawi, że odzyska on śnieżnobiały kolor, a także odkazi go, usuwając z niego wszelkie szkodliwe drobnoustroje. Po upływie ok. 15 minut sodę spłukujemy, a kratkę wycieramy i suszymy. Czynności te wykonujemy co najmniej raz na miesiąc.

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału Drewutnia Michała na YouTube

Zobacz także:

Odwiedzili rodzinę z Raciszyna. Ekipa Nasz nowy dom była w szoku
Rozdrobnij i wsyp do ziemi. Ogórki nie rozpadną się w przetworach
Obserwuj nas w
autor
Paulina Korzec

Archeolog z zamiłowaniem do słowa pisanego. Jeśli akurat nie piszę, to gotuję lub spaceruję, najchętniej po górskich szlakach. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy