Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Łazienka > Wrzuć je do brodzika. Nie będzie potrzebny hydraulik
Kamil Świętek
Kamil Świętek 10.05.2024 16:18

Wrzuć je do brodzika. Nie będzie potrzebny hydraulik

zatkany odpływ.
Fot. YouTube/dereton33

Każdemu z nas chociaż raz przydarzyła się przykra sytuacja z zatkanym odpływem. Wystarczy zapomnieć o jego regularnym czyszczeniu, aby nabawić się kłopotów.

Czy wiecie, jak odetkać odpływ? Nie każda awaria musi oznaczać telefonowanie do hydraulika. Z pomocą przychodzą domowe sposoby, które w mig poradzą sobie z niejednym zatorem.

Najważniejsza jest profilaktyka

Załóżmy, że wasz odpływ jest jeszcze drożny. Jeśli zdążyliście zareagować, zanim ten całkowicie się zatkał, macie szczęście. Profilaktyczna czynność raz w tygodniu może uchronić was od zatkanego odpływu.

Wystarczy, że raz w tygodniu wsypiecie do odpływu sodę opakowanie sody oczyszczonej, którą zalejecie szklanką ciepłego octu. Dzięki temu rozpuścicie niemalże każdy brud w odpływie i udrożnicie rury.

Taka kuracja nie będzie was kosztować wiele, a z pewnością uchroni was przed skorzystaniem z usług hydraulika. Zdecydowanie polecamy wypróbować ten patent w praktyce.

kabina prysnicowa.jpg
Fot. Canva/constantinoppolis

Jak odetkać odpływ domowymi sposobami?

Jeśli jednak wasz odpływ całkowicie się zatka, nie ma powodu do paniki. Ponownie warto spróbować patentu z sodą i octem. Jeśli jednak to nie pomoże, pora zastosować nieco bardziej wyrafinowane metody.

Jeśli nie wiecie, jak odetkać odpływ za pomocą żmijki, czy innych specjalistycznych narzędzi, wrzućcie do odpływu 2 lub 3 tabletki aspiryny. Przedtem jednak dobrze je pokruszcie. Całość zalewamy szklanką gorącego octu.

Dlaczego patent z aspiryną jest tak skuteczny?

Przy użyciu octu i aspiryny zalecamy ostrożność. Środki te wchodząc w reakcję wewnątrz rur, mogą silnie bulgotać. Wydobywający się fetor również nie będzie pachniał fiołkami.

Pozostawcie środek w odpływie około 15 minut, a następnie przelejcie odpływ obficie wrzątkiem. To powinno pomóc rozpuścić nawet wielotygodniowe nieczystości w opływie.

Ponadto aspiryna powinna zneutralizować także nieprzyjemne zapachy wydobywające się z zapchanego odpływu. Jeśli jednak i to nie pomoże, oznacza to, że sprawa jest naprawdę poważna i bez żmijki, czy nawet rozbierania części instalacji wodnokanalizacyjnej raczej się nie obejdzie.

apiryna.jpg
Fot. Canva/pixelshot

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału ogród na co dzień na YouTubie

Zobacz także: