Lasy Państwowe wydały pilny komunikat. Groźną chorobą możesz zarazić się podczas spaceru
Groźna choroba opanowała lasy. Choroba zbiera żniwo wśród nieostrożnych i lekkomyślnych wędrowników. Zapoznajcie się z jej objawami i jeśli zauważycie je u siebie, natychmiast reagujcie. Bąblowica jest niezwykle groźna.
Bąblowica – co to za choroba?
Chociaż wędrówki po lesie kojarzą się raczej ze zdrowym, aktywnym wypoczynkiem, w praktyce leśne przechadzki mogą być bardzo niebezpieczne. W polskich lasach również występują niebezpieczne zwierzęta, a także śmiercionośne choroby.
Może ciężko w to uwierzyć, ale Główny Inspektorat Sanitarny oraz Lasy Państwowe alarmują o istnej epidemii leśnej choroby zwanej „bąblowica”. Jeśli nie chcecie mieć z nią do czynienia, koniecznie zapoznajcie się z jej charakterystyką.
W lesie szczególną uwagę zwróćcie na najmłodszych. Bąblowica często atakuje właśnie dzieci, z racji na ich ciekawość świata i pchania do buzi wszystkiego, co popadnie. Drodzy Czytelnicy, alarmujemy o rozwagę.
Bąblowica – jak jej uniknąć?
Bąblowica zwana także chorobą niemytych jagód to niezwykle groźna choroba dla ludzi. Wedle ekspertów śmiertelność nieleczonych chorych wynosi aż 90%. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że choroba ta może również być przenoszona przez zwierzęta, czy skażoną wodę.
Najczęściej jednak do zakażenie dochodzi poprzez zjedzenie niemytych jagód w lesie. Bąblowica może być przenoszona niemalże przez wszystkie leśne owoce. Dlatego też nie zaleca się jeść takich owoców, jak borówki, maliny oraz jagody bez uprzedniego umycia ich.
Tak niewiele może uratować Wam zdrowie i życie. Bąblowica jest trudna do zdiagnozowania. Miejcie to na uwadze. Może ona rozwijać się w organizmie ludzkim przez wiele lat, nie dając żadnych objawów.
Bąblowica – poznaj jej objawy
Objawy, jakie towarzyszą chorobie o nazwie bąblowica, są różnorodne. Zakażenie może objawiać się bólem brzucha, nudnościami i wymiotami. Oznaki te świadczą o zakażeniu wątroby. Jeśli bąblowica zajmie płuca, możecie mieć problemy z oddychaniem i skarżyć się na ból w klatce piersiowej.
Chorobą tą zdiagnozować można za pomocą tomografii komputerowej. Po jej rozpoznaniu, w zależności od przypadku, stosuje się leczenie chirurgicznie, za pomocą hipertonicznego roztworu soli fizjologicznej, aplikowanej na pasożyty. Leczenie farmakologiczne jest możliwe wyłącznie podczas pierwszych stadiów choroby.
Aby mieć pewność, że nie zostaniecie zakażeni, zawsze myjcie owoce przed zjedzeniem. Warto także dbać o to, aby Wasze domowe pupile nie posiadały kleszczy, czy innych pasożytów. Zaleca się również dbać o higienę osobistą i po każdym przyjściu do domu, dokładnie umyć ręce.