Latem wykonuj regularnie. Papryka obrodzi jak marzenie
Uprawa papryki w przydomowym ogródku nie jest trudna. Wystarczy, że będziemy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, a obfite zbiory mamy gwarantowane. Przede wszystkim papryka potrzebuje odpowiedniej ziemi i stanowiska.
W okresie wzrostu należy pamiętać nie tylko o regularnym podlewaniu i nawożeniu sadzonek. Latem szczególnie ważna jest jeszcze jedna czynność. Wykonywana cyklicznie przyspieszy wzrost roślin i zapewni bogate owocowanie.
Co zrobić, by mieć obfite zbiory papryki?
Zacznijmy od podstaw. Papryka wymaga odpowiedniego stanowiska w ogrodzie. Przed posadzeniem sadzonek do gruntu upewnijmy się, że ziemia jest żyzna i bogata w próchnicę. Nie powinna być także ciężka. Paprykę sadzimy w słonecznym i osłoniętym od wiatru miejscu.
Bardzo ważne jest również regularne podlewanie roślin. W okresie wzrostu, kwitnienia i zawiązywania owoców jest to szczególnie istotne. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna, jednak nie przelana.
Latem zarówno paprykę, jak i inne warzywa i trawnik podlewamy wyłącznie z samego rana lub późnym wieczorem, gdy ziemia i rośliny nie będą nagrzane. Teraz skupmy się na nawożeniu i regularnym usuwaniu pędów. To klucz do obfitych zbiorów.
Nie zapomnij o nawożeniu
Papryka w okresie wzrostu potrzebuje azotu, potasu i fosforu. Latem ważny jest również wapń. Raz w tygodniu rośliny podlewamy gnojówką z pokrzywy lub nawozem ze skórek bananów. Możemy sięgnąć również po nawozy humusowe. Zapewnią one papryce maksymalną ilość kluczowych pierwiastków.
2-3 razy w sezonie warto zastosować również opryski ze skorupek jajek. Dokładnie oczyszczone skorupki zalewamy wodą i odstawiamy na kilka dni. Opryski wapniowe stosuje się, by zapobiec zgniliźnie wierzchołkowej. Choroba może zniszczyć uprawy.
Kluczowy zabieg w uprawie papryki. Wykonuj przez całe lato
Główne 2-4 pędy papryki podwiązujemy do palika. Słabsze usuwamy, by zapewnić cyrkulację powietrza i tym samym zapobiec powstawaniu chorób grzybowych wywołanych przez nadmierną wilgoć.
Przez całe lato, zaraz gdy tylko papryka zacznie owocować, usuwamy stopniowo liście. Liście te obrywamy z głównych pędów, zawsze od dołu do pierwszego rozgałęzienia. W ten sposób pobudzimy całą roślinę do wzrostu i tym samym zwiększmy plon.
Zobacz także:
- Rozsyp na grządkach. Działa na ślimaki lepiej niż niebieski granulat
- Pielęgnacja truskawek po zbiorach. Ta czynność jest kluczowa
- Pokrusz i rozsyp pod lawendą. Będzie kwitnąć aż do października