Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Masz działkę ROD? Od lipca zapłacisz za nią dużo więcej
Kamil Świętek
Kamil Świętek 04.07.2024 07:45

Masz działkę ROD? Od lipca zapłacisz za nią dużo więcej

Działka ROD
Fot. Marek BAZAK/East News

Działki ROD to azyl wielu Polaków, którzy na co dzień mieszkają w wielkich miastach. Na domiar złego, to właśnie wokół tych terenów od miesięcy krąży wiele kontrowersji i sporów Polskiego Związku Działkowców z Ministerstwem.

Niestety, nie mamy dla tych pierwszych dobrych wiadomości. Już od 1 lipca właściciele ROD będą musieli liczyć się ze znacznymi podwyżkami, głównie związanymi z cenami mediów.

Koniec zamrożeń cen energii dla działek ROD

Od 1 lipca 2023 roku przestaje obowiązywać tarcza ochronna Rodzinnych Ogrodów Działkowych dotycząca ceny maksymalnej za prąd. Niestety Polski Związek Działkowców nie zdołał przedłużyć wspomnianej ochrony.

– W odniesieniu do ogrodów działkowych, gdzie pobór energii odbywa się zbiorowo (tj. istnieje jeden główny licznik, a rozliczenia są dokonywane na podstawie podliczników), obowiązywała zasada, że na każdą działkę przypadało 250 kWh. Na przykład, jeśli ogród działkowy składał się ze 100 działek, oznaczało to limit 250 kWh na działkę, co dawało łącznie 25 000 kWh. Ogród rozliczał się za taką ilość energii według zamrożonej ceny. Mechanizm ten obowiązywał przez cały 2023 rok — tłumaczy Bartłomiej Piech, dyrektor Biura Prawnego PZD, cytowany przez Portal Samorządowy.

Działka ROD 2.jpg
Fot. Canva/audaxl, Getty Images

Ceny prądu na działkach ROD

Pojawia się pytanie, o ile więcej najemcy działek ROD będą płacić za energię. Chociaż w styczniu 2024 roku limity tzw. energii zamrożonej zostały zmniejszone o połowę, od 1 lipca możemy spodziewać się nowych stawek za energię elektryczną.

Wspomniane limity 1500 kWh rocznie dla mieszkań i 125 kWh rocznie dla ROD przestały obowiązywać z dniem 30 czerwca. Mimo to, ceny za prąd na działkach ROD powinny być niższe, niż jej ceny rynkowe.

Rodzinne Ogródki Działkowe objęte kolejną tarczą?

Maksymalna cena energii elektrycznej na działkach ROD nie powinna przekroczyć 500 zł za MWh. Oznacza to, że ustawodawca zdołał wprowadzić mechanizm, mający na celu wprowadzenie kolejnych ulg dla działek ROD.

Mimo to, działki ROD zostaną objęte nowymi stawkami przesyłowymi oraz dodatkowymi kosztami, wliczone w łączną sumę świadczeń za prąd. Chociaż nie będzie tak drogo, jak rzeczywiście mogłoby być, najemcy działek ROD muszą przygotować się na dodatkowe koszty związane z utrzymaniem Rodzinnych Ogródków Działkowych.

Działka ROD 3.jpg
Fot. Canva/NAN104, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE:

Powiązane
Materiały promocyjne
Przygotowanie do zbiorów: jakie narzędzia powinien mieć każdy ogrodnik?
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10