DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Liście alokazji żółkną z kilku powodów. Pomóż roślinie, a szybko odzyska dawny wygląd
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 29.08.2023 15:25

Liście alokazji żółkną z kilku powodów. Pomóż roślinie, a szybko odzyska dawny wygląd

dlaczego liście alokazji żółkną?
kadr z filmu pochodzi z kanału Sheffield Made Plants na YouTube, canva/Tharakorn arunothai

Alokazja to przepiękna roślina, która coraz częściej pojawia się w sklepach. Pięknie prezentujące się na sklepowych półkach okazy, mogą w domu szybko zacząć tracić liście. Dlaczego liście alokazji żółkną?

Przepiękna alokazja jest bardzo wrażliwą rośliną. Dlatego musimy na nią szczególnie uważać. Niżej zdradzimy, co robić, kiedy liście alkoazji żółkną. Powodem są błędy w pielęgnacji i choroby. Pomóż roślinie, a szybko odzyska wigor.

Liście alokazji mogą żółknąć przez stres

Alkoazja to naprawdę niezwykłą rośliną, która jest w stanie ożywić każde wnętrze. W sklepach dostępne są różne rodzaje tej rośliny. Jednak czemu po przyniesieniu do domu jej liście żółkną?

Liście alokazji mogą żółknąć z różnych powodów. Kiedy zaczynają obumierać niedługo po przyniesieniu do domu, nie musimy aż tak się niepokoić. Roślina ta jest bardzo wrażliwa na stres i właśnie przez niego jeden z jej liści może obumierać.

Jednak co robić, jeśli kolejne liście zaczynają żółknąć? Możliwe są jeszcze inne przyczyny żółknięcia liści alokacji. W dalszej części artykułu podpowiemy, na co należy zwrócić uwagę w takiej sytuacji.

dlaczego liście alokazji żółkną?
Canva / Tharakorn, Getty Image

Alokazji brakuje składników odżywczych

Alokazja jest rośliną wrażliwą i ze specyficznymi wymaganiami. Często, kiedy wypuszcza całkiem nowy liść, inny zaczyna obumierać i żółkną. Co robić w takiej sytuacji? Niektórzy uważają, że starych liście nie da się odratować.

Alokazja ze starych liści pobiera składniki odżywcze potrzebne do wypuszczenia tych nowych. Właśnie dlatego liście mogą żółknąć i zasychać. Możemy temu zapobiec, zapewniając roślinie odpowiednią ilość składników odżywczych.

Kiedy zauważymy, że liście alokazji żółkną, warto pomyśleć o nawożeniu rośliny. Alokazja może marnieć także, kiedy postawimy doniczkę w nieodpowiednim miejscu. Kwiaty te lubią jasne, ciepłe miejsca. Nie mogą przesuszone i przelane.

Co jeszcze może być przyczyną żółknięcia liści? W dalszej części artykuły zdradzimy jeszcze jeden powód.

Liście alkoazji mogą żółknąć przez chorobę grzybiczą

Kiedy wszystkie wcześniejsze czynniki wykluczyliśmy, powinniśmy zastanowić się, czy roślina przypadkiem nie choruje. Żółkniecie liści, może oznaczać chorobę grzybicza. Sprawdź jak w takiej sytuacji postępować.  Preparat, który polecamy kosztuje grosze i jest 100% naturalny. To produkt z kuchni.

Inną przyczyną żółtych liści mogą być też szkodniki. W takiej sytuacji należy dobrze sprawdzić, czy coś nie żeruje na naszej alokazji. Jeśli zauważymy w doniczce małe owady, od razu przenieśmy kwiatka w takie miejsce, aby szkodniki nie rozprzestrzeniły się po reszcie.

Następnie zastosujmy odpowiednie środki na owady. W przypadku pojawienia się ziemiórek, skuteczny okaże się ten oprysk. Warto także przesadzić kwiatka, aby mieć pewność, że w ziemi nie lęgną się już kolejne owady.

dlaczego liście alokazji żółkną.jpg
Canva / Jobrestfull, Getty Image
Polecane