Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Nie chcesz, żeby sąsiad zaglądał ci na działkę? Przepisy są surowe
Kamil Świętek
Kamil Świętek 26.06.2024 09:44

Nie chcesz, żeby sąsiad zaglądał ci na działkę? Przepisy są surowe

ROD
Fot. Canva/clubfoto

Rodzinne Ogródki Działkowe od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Towarzyszy im problem wścibskich spojrzeń sąsiadów.

Jeśli też irytują Was oczy widoczne zza krzaków, koniecznie zapoznajcie się ze sposobami na odgrodzenie się przed sąsiadem. To prostsze niż myślicie.

Czym są Rodzinne Ogródki Działkowe?

Rodzinne Ogródki Działkowe to namiastka własnego domu z ogrodem. Chociaż mało komu trzeba uświadamiać, czym są działki ROD, warto nieco ujednolicić nomenklaturę.

Swoją drogą, czy widzieliście, że ROD mogą kosztować nawet 100 tys. zł w zależności od miasta i lokalizacji? Za taką cenę cisza i spokój to postulaty niezbyt wygórowane.

Niestety tutaj rozbijamy się o mur ludzkiej ciekawości. Trudno bowiem wymusić na kimś, aby oduczył się podglądania, co dzieje się za płotem. Są na to o wiele lepsze sposoby

ROD 1.jpg
Fot. Canva/Negative Space, Pexels

Tak zapomnisz o spojrzeniach sąsiadów

Aż chciałoby się w jakiś sposób odgrodzić od sąsiadów. Tylko w zasadzie jak to zrobić? Wielu właścicieli ROD decyduje się na zamontowanie ogrodzenia, co jest w pełni legalne. Należy tylko trzymać się kilku wytycznych.

Mianowicie wysokość ogrodzenia nie powinna przekraczać 1 metra wysokości i to musi być ażurowe. Zabrania się również tworzenia ogrodzenia, które mają ostre elementy.

Tak zapewnisz sobie prywatność

Aby sprostać wymaganiom regulaminu ROD, od sąsiada moglibyśmy się odgrodzić siatką. Trzeba przyznać, że taka forma ochrony naszej prywatności jest dosyć… dziurawa.

Zamiast tego warto rozważyć montaż w okolicy granicy działki podpory pod rośliny pnące, przy których śmiało możecie posadzić na przykład winogrona. Pamiętajcie, aby rośliny na Waszej działce nie przysłaniały słońca na działce sąsiada i nie naruszały wzrostu jego roślin. To nie tylko wymóg regulaminowy, ale również zwykła ludzka uprzejmość.

Jeśli preferujecie klasyczne rozwiązania, na przykład w formie żywopłotu, polecamy posadzić go co najmniej metr od granicy działki. Tylko tak zapewnicie sobie gęste, naturalne ogrodzenie, które będzie ponadto zgodne z regulaminem.

ROD 2.jpg
Fot. Canva/sestovic, Getty Images Signature

ZOBACZ TAKŻE:

Powiązane
Materiały promocyjne
Przygotowanie do zbiorów: jakie narzędzia powinien mieć każdy ogrodnik?
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10