Mieszkania będą kosztować coraz mniej. Powód jest szczególny
Ceny mieszkań idą w dół. To rewelacyjna informacja dla potencjalnych nabywców i potężny cios dla sprzedających. Szczególne straty poniosą deweloperzy budujący nowe osiedla na przełomie 2021/2022 roku. Analitycy ostrzegają mieszkania w pierwszej połowie 2023 roku, będą tańsze niż rok temu.
Ceny mieszkań idą w dół! Sprawdź dlaczego
Wiadomość, która zachwyci kupujących, może być istnym ciosem dla deweloperów. Analitycy ostrzegają, że ceny mieszkań w pierwszej połowie 2023 roku będą tańsze niż rok temu. Możliwe, że szykują się dalsze obniżki cen.
Stracą na tym głównie deweloperzy budujący nowe inwestycje na przełomie 2021/2022 roku, kiedy to ceny materiałów budowlanych poszybowały w kosmos.
Wedle ekspertów z PKO, przesłanki do spadku cen mieszkań mogą być między innymi:
- zapaść popytu kredytowego,
- niekorzystną korelację ceny mieszkań do zarobków ludności,
- stagnacja kosztów materiałów budowlanych,
- szacowany wzrost stóp zwrotu z inwestycji.
Teraz jest najlepszy moment na zakup mieszkania
Spadki cen mieszkań mogą być regulowane przez rynek. Czynnikami, które mogą go hamować ten proces są między innymi :
- wysokie stawki wynajmu mieszkań,
- zwiększenie dostępności mieszkań na rynku wtórnym,
- powolną odbudowę akcji kredytowej,
- wprowadzenie nowych mieszkań deweloperskich na rynek.
Szacuje się, że ceny mieszkań będą spadać do końca pierwszej połowy 2023 roku. Później niestety znowu mogą wzrosnąć. Ma to związek ze znacznym zmniejszeniem ilości rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych.
Deweloperzy nie tak chętnie ja w latach ubiegłych rozpoczynają nowe projekty, a zatem już za niespełna kwartał dostępność nowych mieszkań od deweloperów może być znacznie utrudniona.
Ceny mieszkań mogą wzrosnąć. Zobacz czy programy rządowe mają na to wpływ
Okazuje się, że niektóre projekty rządowe mogą wpływać na zmiany na rynku mieszkaniowym. Program „Pierwsze mieszkanie” może być jednym z nich.
Z analizy PKO wynika, że przyjęty projekt ustawy z dnia 14 marca 2023 r. o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe (tzw. program „ Pierwsze mieszkanie ” ) przewiduje dofinansowanie rat kredytu na pierwsze mieszkanie.
Program szacowany na 10 kolejnych lat, a jego koszt może wynieść nawet 16 miliardów złotych. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2023 r. Oznacza to, że podwyżki cen mieszkań mogą rozpocząć się szybciej, niż przewidują to analitycy. Jeśli chcecie kupić mieszkanie, możliwe, że teraz jest na to najlepszy moment.