DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Mój tata popsikał nim po mrówkach. Owady w kilka chwil wyniosły się z ogrodu
Małgorzata Krajewska
Małgorzata Krajewska 26.09.2023 14:57

Mój tata popsikał nim po mrówkach. Owady w kilka chwil wyniosły się z ogrodu

Jak pozbyć się mrówek?
Canva/Filler84 z Pexels, Shutterstock/Virrage Images

Ile razy pojawią się w naszym domu lub w ogrodzie, mamy zmartwienie. Z każdą chwilą wydaje się, że jest ich coraz więcej. Szukamy rozwiązań, jak pozbyć się ich raz na zawsze, niestety bezskutecznie.

Mowa o mrówkach, których wizyta w naszym ogrodzie oznaczać może poważne szkody. Mrówki: drążą tunele, przez co wysuszają ziemię, niszczą korzenie, ogryzają młode pędy roślin. Warto wytoczyć na nie skuteczną broń.

Ta roślina pomoże w walce z mrówkami

W walce z mrówkami w naszym ogrodzie pomoże wrotycz pospolity. Jest to bylina, którą z łatwością spotkamy wzdłuż dróg i na polach. Dawniej stosowany był w kuchni i ziołolecznictwie, jednak w większych dawkach okazał się dla człowieka trujący.

Wrotycz pospolity zwalcza wiele szkodników. Na długiej liście owadów, które go nienawidzą, są nie tylko mrówki, ale też: stonka ziemniaczana, muchy, komary, kleszcze i mole. Najsilniejszą bronią wrotyczu jest jego zapach, który przypomina kamforę.

Wrotycz pospolity używany jest obecnie wyłącznie do produkcji preparatów do zwalczania szkodników. Taki preparat możemy wykonać sami.

rzyd (5).jpg
Canva/Grigorii_Pisotckii, Getty Images

Jak pozbyć się mrówek z pomocą wrotyczu?

Aby pozbyć się mrówek z ogrodu, możemy wykonać z wrotyczu wywar lub gnojówkę. Do przygotowania wywaru z wrotyczu potrzebujemy 500g świeżego ziela lub 75g suszu. Wrotycz zalewamy 10 litrami gorącej wody, moczymy przez dobę, a następnego dnia gotujemy przez 20 minut. 

Studzimy, przecedzamy i zanim go użyjemy, rozcieńczamy z wodą w stosunku 1:5. Następnie opryskujemy miejsca, gdzie zadomowiły się mrówki. Wywar z wrotyczu możemy przechowywać nawet 3 miesiące, pod warunkiem, że gorący wywar szczelnie zamkniemy w słoiku.

Gnojówka z wrotyczu przegoni mrówki z ogrodu

Aby wykonać samodzielnie gnojówkę z wrotyczu, musimy przygotować 1 kg pociętych liści rośliny. Zalewamy je 10 litrami wody i fermentujemy przez okres od 2 do 4 tygodni.

Na mrówki możemy użyć gnojówki z wrotyczu bez rozcieńczania. Polewamy nią ścieżki, którymi przemieszczają się mrówki do mrowiska i gotowe. 

rzyd (4).jpg
Canva/Life On White

Zobacz także: