DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Zapomnij o szkodliwej chemii. Tego oprysku mszyce boją się jak ognia
Małgorzata Krajewska
Małgorzata Krajewska 23.09.2023 14:55

Zapomnij o szkodliwej chemii. Tego oprysku mszyce boją się jak ognia

sposób na mszyce
Shutterstock/FotoHelin, Canva/PollyDot z Pixabay

Mszyce to małe, włochate robaczki w kolorze żółtym, różowym, zielonym lub czarnym, z którymi prawdopodobnie każdy ogrodnik musi wcześniej lub później się zmierzyć. Jeśli w naszych uprawach jest względnie mało mszyc, mogą zostać unieszkodliwione przez ich naturalnych wrogów. 

Mszyce rozmnażają się jednak bardzo szybko, a to oznacza, że nagle możemy mieć ich całą kolonię. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na mszyce jest domowy środek zawierający popularną przyprawę. 

Jak rozpoznać mszyce na roślinie?

Mszyce to malutkie owady wielogatunkowe. Są polifagami, czyli organizmami wielożernymi. To dlatego są tak mało wybredne i chętnie żerują na niemal każdym gatunku roślin. Ich ofiarą padną jabłonie, ziemniaki, warzywa liściaste, wszelkie rodzaje fasoli, drzewa i krzewy. 

Jaja mszyc są czarne lub zielone. Mszyce składają je w pobliżu pąków roślin, na gałęziach, w glebie, pod korą drzew i krzewów. Owady mogą skrywać się pod liśćmi i we wszystkich zakamarkach rośliny. Jak się ich pozbyć? Wypróbuj sprawdzony sposób na mszyce.

Po czym poznać, że mamy do czynienia z mszycami? Roślina będzie miała zniekształcone i poskręcane liście w kolorze żółtawym, zawinięte brzegi, wypukłości, zniekształcone kwiaty, zdeformowane owoce. Liście lub łodygi drzew mogą być pokryte lepką substancją. Sposobów na mszyce jest wiele, jednak nic nie działa tak, jak ten ekologiczny oprysk.

Projekt bez nazwy (24).jpg
Canva/hamik

Domowy spray z pieprzem cayenne. Niezawodny sposób na mszyce

Aby wykonać skuteczny spray na mszyce do 1 litra wody wsypujemy szczyptę pieprzu cayenne i dodajemy 1 łyżkę mydła ogrodniczego. W słoneczne dni rośliny spryskujemy rano lub wieczorem, unikamy godzin, kiedy słońce operuje najmocniej.

Innym skutecznym sposobem na mszyce jest rozłożenie wokół zaatakowanej rośliny skórek z banana. Im bardziej dojrzałe będą to banany, tym lepiej, bo wydzielać będą więcej gazu, który działa na mszyce drażniąco. 

Mszyce można spróbować pokonać też w sposób mechaniczny. Zasypujemy roślinę mąką. Ta poskleja układ oddechowy szkodników.

Te sposoby na mszyce też mogą być skuteczne

Naszymi naturalnymi sprzymierzeńcami w walce z mszycami są biedronki, chrząszcze, złotooki, łuszczaki i osy. Aby przyciągnąć je do naszego ogródka wystarczy… zawiązać wokół łodygi rośliny lub na gałęzi drzewa żółtą wstążkę.

Mszyce skutecznie odstraszą też inne rośliny. W ogrodzie różanym warto posadzić aksamitkę, kocimiętkę, koperek, tymianek, czosnek lub szczypiorek. Nasze róże będą wtedy bezpieczne. Inne gatunki pomogą ochronić lawenda, nasturcja i mięta.

Projekt bez nazwy (25).jpg
Canva/schulzie, Getty Images

Zobacz także: