Mój wujek ogrodnik zawsze sieje je przed zimą. Dlatego zbiera plon o wiele wcześniej
Któż z nas nie chciałby cieszyć się plonami z własnego ogrodu przed sezonem? Biorąc pod uwagę nagły spadek cen warzyw w sezonie ich zbiorów, pojawia się pytanie, czy własne uprawy są w ogóle opłacalne.
Okazuje się, że są, a mogą być jeszcze bardziej, gdy zasadzimy je przed wszystkimi. Dzięki temu zbierzemy je wówczas, gdy ich ceny w marketach będą dosłownie astronomiczne. Tylko jak to zrobić?
Jak mieć własne warzywa przed wszystkimi?
Co zrobić, aby cieszyć się swoimi warzywami przed wszystkimi? Odpowiedź jest prosta. Wystarczy wcześniej je zasadzić. Nie można jednak robić tego z każdym warzywem. Wiele z nich nie jest w stanie przetrwać, chociażby surowej polskiej zimy.
Które warzywa można wsadzić wcześniej, niż nasza ogrodowa konkurencja? Warto zapoznać się z terminem: „warzywa zimowe", nazywane także warzywami ozimymi. Możecie nie uwierzyć, ale sadzenie ich przed zimą pozwoli Wam zebrać je już na wiosnę.
Jakie warzywa zaliczamy do warzyw ozimych? Są to przede wszystkim: czosnek ozimy, cebula dymka, koper, marchew, pietruszka, roszponka, sałata zimowa, szpinak. Jeśli jeszcze nie próbowaliście sadzić warzyw zimowych, koniecznie zapoznajcie się z naszymi zaleceniami.
Jak zaplanować zimy warzywnik?
Przed przystąpieniem do uprawy zimowego warzywnika, należy odpowiednio wybrać miejsce pod jego stworzenie. Odpowiednie zaplanowanie zimowego warzywnika może pomóc osłonić wiosenne sadzonki przed ostatnimi przymrozkami.
Grządki w zimowym warzywniku organizujemy w taki sposób, aby były one umiejscowienie w ciepłym, słonecznym i zacisznym miejscu. Warto wybrać gleby próchnicze, żyzne i szybko nagrzewające się. Przed rozpoczęciem siewu pamiętajcie o odpowiednim odchwaszczeniu stanowisk.
Jak sadzić warzywa w zimowym warzywniku?
Jeśli stosowaliście w miejscu zimowego warzywnika nawozy zielone, glebę należy przekopać 4 tygodnie przed siewem. 3 tygodnie przed siewem warto nawozić ją kompostem lub nawozem fosforowym czy potasowym.
Pamiętajcie, by podczas siewu warzyw zimowych sadzić je gęściej, niż przy sadzeniu wiosennym, gdyż cześć z nich i tak wymarznie, a gęstsze niż zwykle posianie roślin będzie nieco podnosiło odczuwalną przez rośliny temperaturę.
Drodzy Czytelnicy, jakie są Wasze doświadczenia z sadzeniem warzyw zimowych? Koniecznie podzielcie się z nami Waszymi doświadczeniami w komentarzach. Mamy pewność, że i na nie znaleźliście sposób.
Zobacz także:
- Oddychaj, takie akcje porodowe zdarzają się tylko w filmach. Jak wyglądają naprawdę?
- Bezpieczeństwo dziecka, to coś więcej niż zakryte kontakty
- Jak stosować kompost ciepły i zimny? Wyjaśniamy, który jest najlepszy o tej porze roku