Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Moja pietruszka błyskawicznie więdnie. Wiem jednak jak przywrócić ją do żywych
Paulina Korzec
Paulina Korzec 20.05.2024 17:22

Moja pietruszka błyskawicznie więdnie. Wiem jednak jak przywrócić ją do żywych

Pietruszka
Fot. Canva Pro/joseantona; pixelshot

Zioła podbiły nasze podniebienia. Polacy pokochali bazylię, szałwię czy rozmaryn, ale w naszych kuchniach wciąż wiodą prym typowo polskie zioła z pietruszką na czele.

Uwielbiamy pietruszkę za jej niepowtarzalny smak, wartości odżywcze i łatwość uprawy we własnym ogródku, a nawet na balkonie. Jak jednak przechowywać tę roślinę, by na dłużej zachowała swoje walory smakowe i zdrowotne?

Niezastąpiona pietruszka

Smaku pietruszki nie da się pomylić z żadnym innym. Jej charakterystyczny, nieco korzenny aromat, nuta goryczy i słodki posmak idealnie pasują do wielu dań, poczynając od rosołu, przez pesto, aż po sałatki. W kuchni używamy także korzenia pietruszki, jednak to po natkę sięgamy najczęściej.

Zielone liście pietruszki są cenne nie tylko z uwagi na ich niewątpliwe walory smakowe, ale także ze względu na wartości odżywcze. Roślina ta zawiera wiele cennych minerałów i mikroelementów, w tym żelazo oraz witaminy z grupy A, B i C.

Jedyną wadą pietruszki jest to, że - podobnie zresztą jak inne zioła - po zerwaniu szybko więdnie. Nie zawsze jesteśmy w stanie zjeść świeży pęczek od razu, dlatego warto wiedzieć, jak przechowywać zieleninę, by na dłużej zachować jej walory smakowe i odżywcze.

Pietruszka
Fot. Canva/dulezidar

Jak przechowywać pietruszkę?

Są dwie rzeczy, których potrzebuje pietruszka po zerwaniu - są to chłód i woda. Jeśli więc zamierzamy przechowywać zieleninę w lodówce, możemy umieścić ją w pojemniku z wodą.

Bardziej praktycznym i wygodniejszym rozwiązaniem jest owinięcie łodyżek szmatką wykonaną z bawełny lub nawet ręcznikiem papierowym. Pakunek zwilżamy wodą i wkładamy do lodówki. Zioła mają w ten sposób zapewniony stały dostęp do wilgoci i nie więdną podczas przechowywania.

Powyższy trik sprawdzi się nie tylko w przypadku pietruszki, ale też koperku, tymianku czy rozmarynu i innych ziół o nieco twardszych łodyżkach.

Jak ożywić zwiędniętą pietruszkę?

W przypadku nieprawidłowego przechowywania pietruszka szybko więdnie - staje się wiotka i pozbawiona koloru głębokiej zieleni. Takiej natce możemy przywrócić dawny blask poprzez zanurzenie na kilkanaście minut w wodzie z lodem.

Inny trik również wiąże się z zastosowaniem wody, tym razem jednak wrzącej. Podcinamy łodyżki pietruszki i przez chwilę fundujemy jej “gorącą kąpiel”. Po zanurzeniu we wrzątku przechowujemy w lodówce, trzymając się wyżej opisanych zasad. Dzięki pietruszka odzyska jędrność i sprężystość.

Zioła
Fot. Canva/Valentina_Azhgirevich

Zobacz także: