DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Możesz wycinać wtedy drzewa bez zezwolenia. Jest jednak pewien haczyk
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 20.11.2023 10:58

Możesz wycinać wtedy drzewa bez zezwolenia. Jest jednak pewien haczyk

Wycinka drzew
YouTube / To i Owo

Drzewa na naszej posesji są przepiękną ozdobą, jednak kiedy urosną zbyt duże, pojawia się problem. Czasem chcemy pozbyć się roślin, które zabierają nam cenne promienie słońca. Jednak kiedy można wyciąć drzewo?

Na ścinanie drzew zwykle musimy mieć pozwolenie, jednak nie zawsze. W niektórych przypadkach możemy pozbyć się niechcianej rośliny bez specjalnej zgody. Dowiedz się, kiedy możesz wyciąć drzewo, a kiedy musisz mieć pozwolenie.

Przepisy o wycince drzew

W 2023 roku przepisy odnośnie wycinki drzew miał się zmienić. O tym, kiedy potrzebne jest pozwolenie, decyduje obwód drzewa. W przypadku niedużych drzewek możemy spokojnie się ich pozbyć bez uzyskania zgody.

Przepisy jednak nie zmieniły się, a obwody nie zostały zmniejszone. Pień mierzy się na wysokości 5 cm i to właśnie ten obwód musimy wziąć pod uwagę, przed wycięciem drzewa. Jednak znaczenie ma też gatunek, który chcemy usunąć z posesji.

Na decyzję o tym, czy możemy usunąć drzewo, trzeba czekać około 21 dni. Od jakiego obwodu musimy prosić o pozwolenie na wycinkę drzew i jak uzyskać pozwolenie? Podpowiemy, co powinno zawierać. 

Wycinka drzew
Canva / TeoLazarev, Getty Images

Jak uzyskać pozwolenie na wycinkę drzewa?

Drzewa, które mają mniejsze obwody, możemy wycinać bez jakiegokolwiek pozwolenia. Jednak jak dużych drzew nie możemy wyciąć bez zgody? Obwody mogą różnić się w zależności od gatunku drzewa. Pozwolenie jest konieczne, jeśli pień przekracza:

  • 80 cm w przypadku klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, topoli, wierzby, 
  • 65 cm w przypadku robinii akacjowej i kasztanowca zwyczajnego,
  • 50 cm w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Drzewa, które chcemy wyciąć, nie mogą służyć do działalności gospodarczej. Jak dokładnie powinno wyglądać zgłoszenie wycinki drzewa? Musimy podać nasze dane, jednak to nie wszystko.

Jak zgłosić wycinkę drzewa?

Poza imieniem, nazwiskiem i adresem do zgłoszenia należy dołączyć numer ewidencyjny nieruchomości oraz rysunek, na którym wskazujemy miejsce drzewa na działce. Nie jesteśmy zobligowani do podania obwodu drzewa.

Do 21 dni od zgłoszenia powinien pojawić się na naszej działce urzędnik. To on dokonuje oględzin drzewa. Decyzja nastąpi do 14 dni od wizyty urzędnika.

Wycinka drzew
Canva / Aurora Aguilar, Pexels

Zobacz też: